PDA

View Full Version : Bayanlar İçin :-) Yemek Tarifleri ve Fikirler..

Pages : 1 2 3 4 [5] 6 7

-kübrahan-
23.05.2011, 13:46
ben de göz kararı koyuyorum ölçüyle iş yapmayı sevmem..

carpe-diem
24.05.2011, 16:43
ben de göz kararı koyuyorum ölçüyle iş yapmayı sevmem..

Yemeklerde değil ama pastacılıkta ölçüler önemlidir

Bugün bende eşimin hastalık yemeği tavuk yahni var

truva06
27.05.2011, 10:23
Arkadaslar güncel yuvarlak masada yeni yapılacak olan fırın fabrikası için bizlerden tarifler isteniyor.. :) bilginiz olsun...............

elma61
27.05.2011, 11:04
Arkadaslar güncel yuvarlak masada yeni yapılacak olan fırın fabrikası için bizlerden tarifler isteniyor.. :) bilginiz olsun...............
selam truvacum .hanki tarifler acaba .istenecek bende iki tosya tarifim var.verebilirim:)

truva06
27.05.2011, 11:07
selam truvacum .hanki tarifler acaba .istenecek bende iki tosya tarifim var.verebilirim:)
merhabalar :) güncel konular ve yuvarlak masada fikirler isteniyor bu fırın fabrikası için isterseniz bir inceleyin vereyim linkini :)
http://tr.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=2579836#post2579836

carpe-diem
27.05.2011, 11:49
Benim en sevdiğim yazlık tatlılardan biri
Hele bide yanına dondurma olursa :D

Mozaik Pasta

Malzemeler
100 gr tereyağı, eritilmiş
3/4 su bardağı toz seker
3/4 su bardağı süt
4-5 yemek kaşığı dolusu kakao
1/2 su bardağı fındık veya ceviz ( kırılmış)
400 gr Bisküvi

Hazırlanışı
Bisküvileri bir kapta küçük parçalar haline gelene kadar kıralım.
Diğer malzemeleri geniş bir kap içinde kaşık ile karıştırın.
Karışımın içine boşaltın, tekrar karıştırın.
Sosa bulansın iyice.
Buzdolabı poşetlerinin büyüğüne sarın
Rulo haline getirin. Buzdolabının dondurucu kısmında en az 3 saat
bekletin. Sonra dilimleyip servis yapın. Severseniz üzerine
çikolata sos döküp öyle servise çıkarın.

Yada benim gibi yanına dondurma koyun ;)

elma61
27.05.2011, 12:11
merhabalar :) güncel konular ve yuvarlak masada fikirler isteniyor bu fırın fabrikası için isterseniz bir inceleyin vereyim linkini :)
http://tr.board.bigpoint.com/farmerama/showthread.php?p=2579836#post2579836
sagol truvacum .illa resel'mi olmasi lazim baska seyler olabilirmi . bugün yarin cok meskulüm ama pazartesin'den sonra verebilirim olmazmi :):D

truva06
27.05.2011, 12:16
sagol truvacum .illa resel'mi olmasi lazim baska seyler olabilirmi . bugün yarin cok meskulüm ama pazartesin'den sonra verebilirim olmazmi :):D

Kek,tatlı , yemek , ekmek tarifleri ama ciftlik ve baharamada üretilen ürünler kullanılacak . :) 2 ay bir zamanı var :)

elma61
27.05.2011, 12:26
Kek,tatlı , yemek , ekmek tarifleri ama ciftlik ve baharamada üretilen ürünler kullanılacak . :) 2 ay bir zamanı var :)
cok tesekkürler truvecum .tamm bir iki gün icerisinde verebilirim truva ürettiklerimizde tuz yok 'ki onu nasil yabicagiz hemem hemem her seye tuz giriyor on nasil olcak:)

truva06
27.05.2011, 12:35
cok tesekkürler truvecum .tamm bir iki gün icerisinde verebilirim truva ürettiklerimizde tuz yok 'ki onu nasil yabicagiz hemem hemem her seye tuz giriyor on nasil olcak:)

Çiftlikte tuz cikarilabilcek bulunur sanırım :) yaratıcı fikirler isteniyor bizde fikirlerimizi ortaya koyarız artık

elma61
27.05.2011, 12:48
Çiftlikte tuz cikarilabilcek bulunur sanırım :) yaratıcı fikirler isteniyor bizde fikirlerimizi ortaya koyarız artık
tmm .truvacum anladim sanirim :)

[AKILDANE2020]
27.05.2011, 12:49
Benim en sevdiğim yazlık tatlılardan biri
Hele bide yanına dondurma olursa :D

Mozaik Pasta

Malzemeler
100 gr tereyağı, eritilmiş
3/4 su bardağı toz seker
3/4 su bardağı süt
4-5 yemek kaşığı dolusu kakao
1/2 su bardağı fındık veya ceviz ( kırılmış)
400 gr Bisküvi

Hazırlanışı
Bisküvileri bir kapta küçük parçalar haline gelene kadar kıralım.
Diğer malzemeleri geniş bir kap içinde kaşık ile karıştırın.
Karışımın içine boşaltın, tekrar karıştırın.
Sosa bulansın iyice.
Buzdolabı poşetlerinin büyüğüne sarın
Rulo haline getirin. Buzdolabının dondurucu kısmında en az 3 saat
bekletin. Sonra dilimleyip servis yapın. Severseniz üzerine
çikolata sos döküp öyle servise çıkarın.

Yada benim gibi yanına dondurma koyun ;)

maşallah maşallah bir beceri bir beceri..süpersiniz yaa...ben hazır karışımlardan alıp onları yapabiliyorum.(ekler-köstebek pasta gibi)bunlar size sıcak gelmeyebilir ama elimden anca bu kadar geliyor:( bu konuyu asla okumak istemiyorum moralim bozuluyor sizin yaptıklarınızı görünce ve okuyunca...

carpe-diem
27.05.2011, 13:01
;2580117']maşallah maşallah bir beceri bir beceri..süpersiniz yaa...ben hazır karışımlardan alıp onları yapabiliyorum.(ekler-köstebek pasta gibi)bunlar size sıcak gelmeyebilir ama elimden anca bu kadar geliyor:( bu konuyu asla okumak istemiyorum moralim bozuluyor sizin yaptıklarınızı görünce ve okuyunca...

Biraz merak ve zaman olunca eminim yapabilirsin
Al malzemeni gel tarifler çok kolay
Takıldığın yer olursa biz burdayız hemen destek çıkarız ;)

Akşam menümde somon ızgara salata var
Somon balığı tuz karabiberle 1 saat kadar dolapta bekletip
Fırın ızgarasına koyuyorum 15-20 dakikaya miss gibi oluyor

[AKILDANE2020]
27.05.2011, 13:08
Biraz merak ve zaman olunca eminim yapabilirsin
Al malzemeni gel tarifler çok kolay
Takıldığın yer olursa biz burdayız hemen destek çıkarız ;)

Akşam menümde somon ızgara salata var
Somon balığı tuz karabiberle 1 saat kadar dolapta bekletip
Fırın ızgarasına koyuyorum 15-20 dakikaya miss gibi oluyor

zaman olsa:)herşey yapılır.zaman bulunca sarma yapıyorum.2-3 tencere onları pişirip buzluğa koyuyorum akşam gelince mikrodalgada ısıtıp yemesi kolay oluyor.akşam yorgun yorgun onlamı uğraşacam:)

elma61
27.05.2011, 13:12
Portakalli kurabiye

MALZEMELER
- 1 su bard. sıvıyağ
- 1 paketten 2 parmak az margarin (oda sıcaklığında)
- 1 yumurta sarısı
- 1 su bardağı toz şeker
- 2 pk. kabartma tozu
- 1 portakalın rendelenmiş kabuğu
- 1 portakalın rendelenmiş içi ( kalın rende ile)
- alabildiğince un
Üzeri için:
- 1 Yumurta akı
- öğütülmüş ceviz (fazla ince olmadan)

YAPILIŞI
Bütün malzemeler hamur haline getirilir, (kulak memesi) yumuşaklığında. Hamurdan ceviz büyüklüğünde veya isteğiniz büyüklükte olabilir bezeler alıp, avuç içinde yuvarlayarak, istersen. biraz uzun olabilir, tek yüzünü önce yumurta akına sonra öğütülmüş cevize batırılarak fırın tepsisine dizilip, 170 derece önceden ısıtılmış fırında biraz kızarana kadar pişirilir.

-kübrahan-
28.05.2011, 12:49
http://resim.nefisyemektarifleri.net/2010/03/etimektatlısı.jpg
12 adet tuzsuz etimek
şerbeti için:
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su
Muhallebisi için:
1 litre süt
6 yemek kaşığı şeker
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağ
6 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı mısır nişastası
Üzeri için:
1 paket krem şanti
1 su bardağı süt (200ml)
Ceviz ya da antep fıstığı
Hazırlanışı
2 su bardağı sıcak su ile 1,5 su bardağı şekeri minik bir tencereye alarak kaynattım. Kaynamaya başladıktan 5-6 dk. sonra altını kapatarak. Şerbeti 10 dk kadar beklettim. Bu arada da genişçe bir borcama 12 tane etimeği güzelce sıraladım. Kepçe yardımı ile şerbeti etimeklerin her yerine gelecek şekilde dağıttım. Etimekler ıslanırken hemen muhallebiyi hazırlamaya başladım.
Tarifin aslında malzemeler 750ml süte göre verilmişti ama ben tepsim geniş olduğu için 1 litre süt ile hazırladım. Eğer sizde küçük bir tepsiye yapıyorsanız etimek sayısına göre malzemenizi ayarlayabilirsiniz.
1 litre sütün içine vanilya ve tereyağ hariç tüm muhallebi malzemelerini ekledim ve iyice çırptıktan sonra kaynayana kadar karıştırarak muhallebiyi hazırladım. Kaynamaya başladıktan sonra vanilya ve tereyağı ilave ederek 2-3 dk kadar daha karıştırdım ve ocağı kapattım. Muhallebi 5 dakika kadar dinlendikten sonra etimeklerin üzerine dökerek yüzeyini düzelttim.
Krem şantiyi tatlının üzerine dökmeden önce iyice soğuması için tatlıyı beklemeye aldım. Eğer muhallebinin soğumasını beklemezseniz krem şanti eriyerek kötü bir görüntü oluşturur bu nedenle soğuduğundan emin olmadan krem şantiyi eklemeyin.
Soğuyan tatlının üzerine 1 su bardağı süt ile hazırladığım krem şantiyi hazırlayarak sürdüm. Üzerini streç film ile kapatarak buz dolabına kaldırdım.
Bu tatlıyı bir gün buzdolabından beklettikten sonra servis etmelisiniz. Üzerine tercihinize başlı olarak ceviz ya da antep fıstığı serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun

carpe-diem
28.05.2011, 17:23
12 adet tuzsuz etimek
şerbeti için:
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su
Muhallebisi için:
1 litre süt
6 yemek kaşığı şeker
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağ
6 yemek kaşığı un
Üzeri için:
1 paket krem şanti
1 su bardağı süt (200ml)
Hazırlanışı
2 su bardağı sıcak su ile 1,5 su bardağı şekeri minik bir tencereye alarak kaynattım. Kaynamaya başladıktan 5-6 dk. sonra altını kapatarak. Şerbeti 10 dk kadar beklettim. Bu arada da genişçe bir borcama 12 tane etimeği güzelce sıraladım. Kepçe yardımı ile şerbeti etimeklerin her yerine gelecek şekilde dağıttım. Etimekler ıslanırken hemen muhallebiyi hazırlamaya başladım.
Tarifin aslında malzemeler 750ml süte göre verilmişti ama ben tepsim geniş olduğu için 1 litre süt ile hazırladım. Eğer sizde küçük bir tepsiye yapıyorsanız etimek sayısına göre malzemenizi ayarlayabilirsiniz.
1 litre sütün içine vanilya ve tereyağ hariç tüm muhallebi malzemelerini ekledim ve iyice çırptıktan sonra kaynayana kadar karıştırarak muhallebiyi hazırladım. Kaynamaya başladıktan sonra vanilya ve tereyağı ilave ederek 2-3 dk kadar daha karıştırdım ve ocağı kapattım. Muhallebi 5 dakika kadar dinlendikten sonra etimeklerin üzerine dökerek yüzeyini düzelttim.
Krem şantiyi tatlının üzerine dökmeden önce iyice soğuması için tatlıyı beklemeye aldım. Eğer muhallebinin soğumasını beklemezseniz krem şanti eriyerek kötü bir görüntü oluşturur bu nedenle soğuduğundan emin olmadan krem şantiyi eklemeyin.
Soğuyan tatlının üzerine 1 su bardağı süt ile hazırladığım krem şantiyi hazırlayarak sürdüm. Üzerini streç film ile kapatarak buz dolabına kaldırdım.
Bu tatlıyı bir gün buzdolabından beklettikten sonra servis etmelisiniz. Üzerine tercihinize başlı olarak ceviz ya da antep fıstığı serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun

Kübrahan resimde reklam var uyarı alabilirsin :(

Bide bu tarifi denedin mi beğendin mi
İnternetten mi paylaştın
(Denenmiş tarifleri tercih ediyorum da ondan sordum)

-kübrahan-
28.05.2011, 21:25
tabii canım ben sürekli yapıyorum severekte yiyoruz aama düşünmeye üşendim netten aldım..

kantar76
29.05.2011, 15:34
bu akşamki menüm

karnıyarık
pilav
cacık
karpuz

bana makarna sosu tarifi verebilirmisiniz acaba şimdiden teşekkürler

-kübrahan-
30.05.2011, 13:17
kızlar bana yemek fikirleri verin yine akşam ne yapsam diye düşünüyorum ama bulamıyorum..

[orhanoris]
30.05.2011, 13:19
kızlar bana yemek fikirleri verin yine akşam ne yapsam diye düşünüyorum ama bulamıyorum..

pizza+cola+patates

size bir telefon kadar yakın. hiç uğraşmayın.

-kübrahan-
30.05.2011, 13:22
daha dün dışardan yedik bugün evde yapıyım..

[AKILDANE2020]
30.05.2011, 13:27
Kübrahan resimde reklam var uyarı alabilirsin :(

Bide bu tarifi denedin mi beğendin mi
İnternetten mi paylaştın
(Denenmiş tarifleri tercih ediyorum da ondan sordum)

bunu ben bile yaptım güzel ve hafif oluyor.etimek şekeri iyi çekerse ama:)

-kübrahan-
30.05.2011, 16:01
geçen yaptığımda çekmemişti güzel de olmamıştı o yüzden...

carpe-diem
30.05.2011, 19:28
bu akşamki menüm

karnıyarık
pilav
cacık
karpuz

bana makarna sosu tarifi verebilirmisiniz acaba şimdiden teşekkürler

Hemencecik ilk aklıma gelen sosu yazıyorum
2-3 domates
Yarım soğan
1 diş sarımsak
3-5 mantar
1 çorba kaşığı tereyağ
Tuz, Karabiber

Önce soğanı ince ince doğrayıp sarımsağı rendeleyip biraz kavurun.
Sonra mantarları doğrayıp bi kaç dakika pişirdikten sonra
Domatesleri rendeleyip süzün ve tencereye ekleyin.
Tuzunu karabiberini ekledikten sonra yarım saat kadar pişirin
Makarna üzerine dökebilirsiniz

Miktarlar isteğe göre azaltılabilir yada çoğaltılabilir

beyzasude
31.05.2011, 15:00
özlem bak canım erişte kendi ellerimle kestim bak bakalım beceriklimiymişim

kızlar aha benim işim bu :p
http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/250096_170080359720525_100001556870402_437082_2665 072_n.jpg
bakınnetten kopyalama deyildir ha ona göre bugün kesilmiş halini sundum daha sonra tereyağlı pişmiş halini taktim edecem :p

fukuku1
31.05.2011, 15:09
ellerıne saglık hamarat arkadasım...

beyzasude
31.05.2011, 15:13
ellerıne saglık hamarat arkadasım...

teşekkürederim hülya şimdi dünürüm gelsinde görsün hıh ona benim verdiyim kereviz tarifini beyenmedi:mad:

wayy
31.05.2011, 17:13
teşekkürederim hülya şimdi dünürüm gelsinde görsün hıh ona benim verdiyim kereviz tarifini beyenmedi:mad:

yukarda tarif goremiyorum sadece eriste resmi var :p

carpe-diem
31.05.2011, 17:45
yukarda tarif goremiyorum sadece eriste resmi var :p

Tarifi bilse verecekte :p :D :p
Bekliyoruz bakalım belki bi tarif yazar
İnşallah internetten kopyala yapıştır yapmaz :D

elma61
31.05.2011, 17:46
Tiramisu tarifi

Malzemeleri:
Kakaolu hazır kek
3 yemek kaşığı un
3 yemek kaşığı şeker
1 adet yumurta
2 su bardağı süt
1 paket (200gr) labne
2 tatlı kaşığı granül kahve
1 fincan sıcak su
Kakao
Hazırlanışı: 1 fincan sıcak su ile kahve hazırlanır. (İstenirse 1-2 küp şeker konulabilir.) Kekin tabanı servis tabağına konulup hazırlanan kahve ile ıslatılır. Un, şeker, yumurta ve süt ocakta muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Muhallebi ılınınca içine labne ilave edilip mikserle çırpılır. Önceden ıslatımış kekin üzerine muhallebinin yarısı konulur. Kekin üst kısmı da kahve ile ıslatılır ve muhallebi üzerine dökülüp düzeltilir. Soğuduktan sonra servis yapılınncaya kadar dolaba kaldırılır. Servis yapılmadan önce üzerine çay süzgeci ile kakao serpilir.
Yapımı da çok kolay değil..
Afiyet olsun…

alpler
06.06.2011, 22:17

Vay benim yeğenime bakın hele...En sevdiğim şeydir erişte...ellerine sağlık ama benimki tereyağlı olmasın kesinlikle yiyemem.

carpe-diem
16.06.2011, 12:52
10 Günlük bi hastane faciasından sonra mutfağıma döndüm
Bu akşam menü de

Taze domates çorbası
Tavuk şinitzel
Bol salata ve cacık var

kantar76
16.06.2011, 13:08
[QUOTE=carpe-diem;2647803][I][SIZE=3][FONT=Comic Sans MS]10 Günlük bi hastane faciasından sonra mutfağıma döndüm

aaa büyük geçmiş olsun hastamı oldunuz umarım ciddi bişey değildir

son verdiğiniz makarna sosu tarifi gerçekten güzeldi teşekkür edememiştim size şimdi teşekkürlerimi iletiyorum

güzel tariflerinizin devamını bekliyoruz

ben menü yazamıyorum çünkü eşim diyete başladı sürekli yağsız tuzsuz sebze yemekten mide fesadı geçirecem valla :mad:

carpe-diem
16.06.2011, 13:59
aaa büyük geçmiş olsun hastamı oldunuz umarım ciddi bişey değildir

son verdiğiniz makarna sosu tarifi gerçekten güzeldi teşekkür edememiştim size şimdi teşekkürlerimi iletiyorum

güzel tariflerinizin devamını bekliyoruz

ben menü yazamıyorum çünkü eşim diyete başladı sürekli yağsız tuzsuz sebze yemekten mide fesadı geçirecem valla :mad:

Teşekkür ederim
Eşim zor bi dönem geçirdi
Estağfurullah teşekkürden ziyada beğenildiğini bilmek keyif veriyor
Sosu beğenmenize sevindim

Diyet için de kabak önerebilirim

Küçük doğranmış soğanları küp doğranmış domates ve kabakları
Az suyla tava biçimi bi tencereye koyuyorum
Az zeytinyağı ekleyip kısık ateşte pişiriyorum
Yanına yoğurt koyarak seviyoruz biz eşimle
Normalde etle yapılan bi yemektir ama
Diyet durumlarında etsiz yapılıp yoğurtla tatlandırılabilir

zehra490
21.06.2011, 12:35
KOLAY KURABİYE

1 paket krem şantin(kutunun içinden çıkan bir tane)
1 su bardagı sıvı yag
aldıgı kadar un

YAPILIŞI:

bütün malzemeleri koy ve normal kurabiye kıvamına gelice ceviz büyüklüğündeki parçaları tepsiye diz

not: büyük bir fırın tepsisi kadar çıkıyor

AFİYET OLSUN

carpe-diem
21.06.2011, 12:46
KOLAY KURABİYE

1 su bardagı sıvı yag
aldıgı kadar un

YAPILIŞI:

bütün malzemeleri koy ve normal kurabiye kıvamına gelice ceviz büyüklüğündeki parçaları tepsiye diz

AFİYET OLSUN

Çok pratikmiş du yarın deneyeyim ;)
Buna benzer pudingli yapıyorum bende
Tarifi bulursam yazarım

zehra490
21.06.2011, 12:48
Çok pratikmiş du yarın deneyeyim ;)
Buna benzer pudingli yapıyorum bende
Tarifi bulursam yazarım

hım yaz kız yaparız cok basıt 5 dk da oluyor pişme süreside kısa

-mm06-
28.06.2011, 11:28
hım yaz kız yaparız cok basıt 5 dk da oluyor pişme süreside kısa
mutfak özürlü oldugum için bu kısacık tarif çok dikkatimi çekti, bilmeyenler için bn kayınvalidemle kalıyorum ve elinden bişiler yesek artık 1 yıl oldu diye latifeler yapmaya başladı :) o yüzden bunu işten eve gidince hemen yapıveririm de dediğim gibi mutfak özürlüyüm kusura bakmayın tarif ettiğiniz karışımı kaç derecelik fırında ne kadar pişiriyoruz aydınlatırsanız çok mutlu olurum şimdiden çok çok tşkler

carpe-diem
28.06.2011, 13:20
KOLAY KURABİYE

1 su bardagı sıvı yag
aldıgı kadar un

YAPILIŞI:

AFİYET OLSUN

Bugün deneyebildim ancak

Şimdi çıktı fırından henüz tadını bilmiyorum
Denetmek için görümcek'e gideceğim :p

Ama üstüne fındıkta hoş olurdu zannımca
Ben fırın verdikten sonra aklıma geldi

http://img151.imageshack.us/img151/6488/adszzz.jpg

SİRO83
28.06.2011, 14:06
Arkadaşlar size tava böreği tarifi vericem ama bu bildiğiniz tava böreklerinden değil

malzemeler:
1 adet patates
1 adet yumurta
1 adet domates
1 adet çavriston biber
maydanoz
1 yemek kağışı un
sucuk veya sosis
pul biber, karabiber, tuz

yapılışı:
1- ilk olarak bir kaba sucuk veya sosisler doğranır
2- ardından rendelenmiş patatesler ilave edilir
3- ince şekilde doğranmış domates ve biberlerde kaba eklenir
4- en son olarak un yumurta baharatlar ve tuz ilave edilip karıştırlır
5- orta büyüklükteki tavaya kaptaki malzeme heryerini kaplıycak şekilde kaşık yardımıyla yayılır. alttarafı kızardığından emin olduktan sonra geniş tabak yardımıyla tersi çevrilip (eliniz yakamdan) alt kısmıda kızartılır.
afiyet olsun şimdiden arkadaşlar

tıpkı pizzanın üst kısmı gibi oluyor birçok kez yaptım evde severek yiyoruz

not: balık tavalarında daha kolay çevriliyor...

beyzasude
28.06.2011, 18:42
etimek tatlısı mazemeler

12 adet tuzsuz etimek
şerbeti için:
1,5 su bardağı şeker
2 su bardağı su
Muhallebisi için:
1 litre süt
6 yemek kaşığı şeker
1 paket vanilya
1 yemek kaşığı tereyağ
6 yemek kaşığı un
Üzeri için:
1 paket krem şanti
1 su bardağı süt (200ml)
Hazırlanışı
Bu tatlıyı bir gün buzdolabından beklettikten sonra servis etmelisiniz. Üzerine tercihinize başlı olarak ceviz ya da antep fıstığı serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun..

alımert
29.06.2011, 14:09
Bugün deneyebildim ancak

Şimdi çıktı fırından henüz tadını bilmiyorum
Denetmek için görümcek'e gideceğim :p

Ama üstüne fındıkta hoş olurdu zannımca
Ben fırın verdikten sonra aklıma geldi

http://img151.imageshack.us/img151/6488/adszzz.jpg

tabi neden olmasın fındıkta yakışır afiyet olsun biraz geç oldu ama neyse:))

mutfak özürlü oldugum için bu kısacık tarif çok dikkatimi çekti, bilmeyenler için bn kayınvalidemle kalıyorum ve elinden bişiler yesek artık 1 yıl oldu diye latifeler yapmaya başladı :) o yüzden bunu işten eve gidince hemen yapıveririm de dediğim gibi mutfak özürlüyüm kusura bakmayın tarif ettiğiniz karışımı kaç derecelik fırında ne kadar pişiriyoruz aydınlatırsanız çok mutlu olurum şimdiden çok çok tşkler

mehtap 170 derece yeterli diger kurabiyeleri nasıl yapıyorsan buda öyle bak özlem resmi koymuş süper gözüküyor:)

carpe-diem
01.07.2011, 14:45
Daha önce yazdım mı bilmiyorum ama

Et kavurmanın püf noktası şudur arkadaşlar
Kavrulan et miktarı ne kadar çok olursa
Kavurma o kadar lezzetli olur

Eti yumuşatmanın püf noktası
Çiçek yağında biraz bekletmektir

Balık kızarttığınızda mutfağım kokmasın diyorsanız
Ocağın bi gözünde bi cezvede sirke kaynatın

Kızartma yağı sıçrıyorsa
Tavaya birazcık tuz serpin

Türk kahvesini taze tutmak için
Paketi kavanoza koyduktan sonra 1-2 kesme şeker atın

Şimdilik aklıma gelen ipuçları :cool:

tufan8082
01.07.2011, 14:56

Kızartma yağı sıçrıyorsa

paylasimin icin tesekkur edrim son zamanlarda mutfakla cok ilgileniyorum ve bu bilgiler iyi oldu devamini bekleriz

carpe-diem
21.07.2011, 13:27
Püf noktalara devam

Patates kızartmak için
Patatesleri soyup dilimledikten sonra sütte biraz bekletip kurutun
Sonra kızartın daha az yağ çeker

Muhallebi üstü kabuk bağlamasın diye
Muhallebiyi kaselere döktükten sonra üstünü streç filmle kaplayın

Sertleşen tavuk
Alüminyum folyo ile üzerini kapatarak bekletin.
Böylece servis edilinceye kadar sertleşmeden yumuşak kalacaktır.

Yaz günlerinde un böceklenir sıcaktan dolayı
Unu saklamanın en iyi yolu cam bir kavanozda muhafaza etmektir.
Ve un kavanozunun içerisine bir defneyaprağı yerleştirmeniz gerekir.

Diri taneli pilav
Pirinci sıcak suda en az yarım saat bekletip ayçiçek yağıyla kavurun
Piştikten sonra kapağını açmadan 10-15 dakika bekletin
Hemen karıştırmayın

göksu1986
22.07.2011, 22:17
Püf noktalara devam

Patates kızartmak için
Patatesleri soyup dilimledikten sonra sütte biraz bekletip kurutun
Sonra kızartın daha az yağ çeker

Muhallebi üstü kabuk bağlamasın diye
Muhallebiyi kaselere döktükten sonra üstünü streç filmle kaplayın

Sertleşen tavuk
Alüminyum folyo ile üzerini kapatarak bekletin.
Böylece servis edilinceye kadar sertleşmeden yumuşak kalacaktır.

Yaz günlerinde un böceklenir sıcaktan dolayı
Unu saklamanın en iyi yolu cam bir kavanozda muhafaza etmektir.
Ve un kavanozunun içerisine bir defneyaprağı yerleştirmeniz gerekir.

Diri taneli pilav
Pirinci sıcak suda en az yarım saat bekletip ayçiçek yağıyla kavurun
Piştikten sonra kapağını açmadan 10-15 dakika bekletin
Hemen karıştırmayın

sagol canim paylasim icin,Ramazan geliyor az kaldi,ne yemek yapcaz,tatli hamur isi falan,arkadaslar pratik tarifleriniz varsa yazin lütfen cok iyi oluyor,iftarda cesit cesit yemek yeriz...:) paylasimlarinizi bekliyorum..

carpe-diem
03.08.2011, 10:33
Akşam menüsünde
Türlü
Salata
Sarımsaklı yoğurt

Bide birazdan bi tatlı denemesi yapıcam
Güzel olursa resimlerle tarif şeyderim ;)

wayy
10.08.2011, 19:11
arkadaslar bu tarifi netden bulmustum uzun zaman once bugun yarin yapayim derken ramazana denk geldi ve dun aksam yaptim cok guzel bir tatli oldu denemenizi tavsiye ederim tarifi direk netdekini kopyaliyacagim yapim asamasi kucuk bir karede cizimli gosterildigi icin :)

http://www.portakalagaci.com/.a/6a00d83451e9a369e20133f5288480970b-800wi

GÜL TATLISI :

Malzemeler:

100 gram margarin
2 yumurta
Yarım sb sıvıyağ
Yarım sb yoğurt
1 sb irmik
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un

( Hamurun kıvamı yumuşak olacak.)

Şerbeti :
3,5 sb şeker
4 sb su

Hazırlanması:

Hamur açıldıktan sonra çay bardağı ile kesilir.
Ortaya çıkan yuvarlaklar şekildeki gibi yan yana birleştirilir. En üstteki parçaya biri üstte diğeri altta olmak üzere iki adet fındık yerleştirilir.
Fındık koyulan parçadan başlamak üzere aşağıya doğru parça sarılır ve ortadan kesilir.
not : şerbet soğuk , tatlı sıcak olacak.

http://www.portakalagaci.com/.a/6a00d83451e9a369e201348848ad6f970c-800wi

arkadaslar ekleme yapayim bugun butun komsulara ikram ettin dagittim bu tatlidan butun komsularim cok begendi tarif istedi denemenizi tavsiye ederim tatli sevenler icin sekar pare gibi oluyo ama az daha degisik :)

carpe-diem
13.08.2011, 09:50
10 Gün önce denedim bu tarifi çokta güzel oldu
Malzemeler resimde mevcut ama ölçüleriyle sayayım

1 Paket kakaolu ve 1 Paket sade petibör bisküvi
1 Paket Kakaolu puding
1 Paket Krem Şanti
1 Paket Süt
Damla Çikolata
http://img225.imageshack.us/img225/285/1002178k.jpg

Pudingi paketinde yazdığı gibi pişirelim
Sıcakken bi maşa yardımıyla sade bisküviyi pudinge batırıp
Dik şekilde bi Baton kek kalıbı yada benzer bi kaba yerleştiriyoruz
Kakaolu bisküviyi sade yerleştiriyoruz
Yani sade bisküviler pudingli kakaolu bisküviler sade koyulacak
Bu şekilde istediğiniz ölçüde devam edip
Kalan pudingi üzerine döküp dolaba koyun
O soğurken krem şantiyi paketinde yazdığı gibi hazırlayıp
Tatlımızın üzerine eşit ölçüde yayın
Ve damla çikolatayı serperek tatlımızı tamamlıyoruz

http://img163.imageshack.us/img163/1876/1002179k.jpg

Süsledikten sonra resim çekmeyi unutmuşum :o

truva06
13.08.2011, 09:53
10 Gün önce denedim bu tarifi çokta güzel oldu
Malzemeler resimde mevcut ama ölçüleriyle sayayım

1 Paket kakaolu ve 1 Paket sade petibör bisküvi
1 Paket Kakaolu puding
1 Paket Krem Şanti
1 Paket Süt
Damla Çikolata
http://img225.imageshack.us/img225/285/1002178k.jpg

Pudingi paketinde yazdığı gibi pişirelim
Sıcakken bi maşa yardımıyla sade bisküviyi pudinge batırıp
Dik şekilde bi Baton kek kalıbı yada benzer bi kaba yerleştiriyoruz
Kakaolu bisküviyi sade yerleştiriyoruz
Yani sade bisküviler pudingli kakaolu bisküviler sade koyulacak
Bu şekilde istediğiniz ölçüde devam edip
Kalan pudingi üzerine döküp dolaba koyun
O soğurken krem şantiyi paketinde yazdığı gibi hazırlayıp
Tatlımızın üzerine eşit ölçüde yayın
Ve damla çikolatayı serperek tatlımızı tamamlıyoruz

http://img163.imageshack.us/img163/1876/1002179k.jpg

Süsledikten sonra resim çekmeyi unutmuşum :o

Arkadaslar ellerinize sağlık özlem ve reyyan çok güzel ve leziz görünüyorlar..:)

carpe-diem
13.08.2011, 09:56
Arkadaslar ellerinize sağlık özlem ve reyyan çok güzel ve leziz görünüyorlar..:)

Reyyan'ın tarifi henüz deneyemedim ama
Mutlaka dener fikrimi yazarım
Benim verdiğim tarifse çok pratik
Ben sadece resimleri çekerken zorlandım :p

truva06
13.08.2011, 09:57
Reyyan'ın tarifi henüz deneyemedim ama
Mutlaka dener fikrimi yazarım
Benim verdiğim tarifse çok pratik
Ben sadece resimleri çekerken zorlandım :p

Pratik evet mozaik pastada vardır bisküvi ile yapılan bilirsin sen oda cok güzel oluyor :) :) pratik ve lezzetli tatlıları seviyorum :) :)
iştah acıcı görünüyorlar :D

SİRO83
13.08.2011, 10:02

Kızartma yağı sıçrıyorsa

bu bilgiler çok iyi oldu teşekkürler arkadaşım sağolasın:)

carpe-diem
13.08.2011, 10:07
Pratik evet mozaik pastada vardır bisküvi ile yapılan bilirsin sen oda cok güzel oluyor :) :) pratik ve lezzetli tatlıları seviyorum :) :)
iştah acıcı görünüyorlar :D

Mozaik pasta olmaz mı bende ama onda bisküvileri parçalıyorsun
Ayrıca dondurucuda olması gerek
Bu biraz daha kek yaşpasta arası bi tat veriyor
Daha farklı bi lezzeti var

bu bilgiler çok iyi oldu teşekkürler arkadaşım sağolasın:)

Rica ederim bende pratik bilgi çoook ;)

Ama sizlerde biraz tarif verseniz :confused:
Yoksa sizde bizim kızlar gibi tembelmisiniz :p

truva06
13.08.2011, 10:15
Mozaik pasta olmaz mı bende ama onda bisküvileri parçalıyorsun
Ayrıca dondurucuda olması gerek
Bu biraz daha kek yaşpasta arası bi tat veriyor
Daha farklı bi lezzeti var

Rica ederim bende pratik bilgi çoook ;)

Ama sizlerde biraz tarif verseniz :confused:
Yoksa sizde bizim kızlar gibi tembelmisiniz :p

Ben tatlılarda pek değilde yemeklerimi güzel yaparım :D

esma81
13.08.2011, 10:20
yayla çorbası,kürdan kebabı, şehriyeli pilav,lokum tatlısı

SİRO83
13.08.2011, 10:26
o bende tarif çok ama aklıma gelmiyor benim tarif defterim var kendi hazırladığım ordan bilgiler sunarım size

he aklımda var bitane çok güzel ve pratik

antakya salatası

1 adet kırmızı biber
1 adet çavriston biber
1 adet patlıcan
2 adet orta boy domates
hepsi fırında közlenir

-patlıcanın kabunun eliniz yakmadan soyun çok ince olacak şekilde doğrayın
-kırmızı biberinde kabuğunu alın onuda ince şekilde soğrayın
-beraberinde domatesinde kabuğu soyulup doğranır
ve enson çavriston doğranıp
bir kapta harmanlanır
-zeytin yağ ve tuz ilave edilir

servis yapılır

harika bir lezzet tavsiye ederim

truva06
16.08.2011, 10:10
o bende tarif çok ama aklıma gelmiyor benim tarif defterim var kendi hazırladığım ordan bilgiler sunarım size

he aklımda var bitane çok güzel ve pratik

antakya salatası

1 adet kırmızı biber
1 adet çavriston biber
1 adet patlıcan
2 adet orta boy domates
hepsi fırında közlenir

-patlıcanın kabunun eliniz yakmadan soyun çok ince olacak şekilde doğrayın
-kırmızı biberinde kabuğunu alın onuda ince şekilde soğrayın
-beraberinde domatesinde kabuğu soyulup doğranır
ve enson çavriston doğranıp
bir kapta harmanlanır
-zeytin yağ ve tuz ilave edilir

servis yapılır

harika bir lezzet tavsiye ederim
cok nefis görünüyor selda eline sağlık :)

SİRO83
16.08.2011, 10:11
cok nefis görünüyor selda eline sağlık :)

afiyet bal şeker olsun efem :)

carpe-diem
16.08.2011, 10:13
Truva06 Yani Mine'den gelen özel istek üzerine :cool:
Ev yapımı Kumpir

Patates
Sucuk
Sosis
Zeytin
Çok az Tereyağ
Haşlanmış Mısır
Kaşar Peynir Rendesi

Önce 2 - 3 patatesi soyup buharda haşladım
Ama tabi soymadan suda da haşlanabilir
Bi tavada sucuk ve sosisleri azcık yağsız kavurdum
Zeytinleri çekirdeğinden çıkarıp 3-4 parçaya böldüm
Patatesleri sıcakken ezip tereyağ ve tuz ekledim
Kavurduğumuz sucuk sosis, zeytin ve mısırları karıştırıp
Kendi küçük yumurta tavama yerleştiriyorum
Çok kalın olmaması gerek
Üzerine kaşar rendesini ekleyip
Kapağını kapatıp kaşar eriyene kadar kısık ateşte tutuyorum

Veeee son olarak servisten sonra ketçap ve mayonezle afiyetle yiyoruz ;)

Yoğun istek üzerine bi resim ekliyorum
Tamamlanmış hali değil ama idare edin :)

http://img20.imageshack.us/img20/8647/1002182g.jpg

SİRO83
16.08.2011, 10:15
keşke resimde olsaydı hayal edemiyorum şuan:)

truva06
16.08.2011, 10:17
Ev yapımı Kumpir

Patates
Sucuk
Sosis
Zeytin
Çok az Tereyağ
Haşlanmış Mısır
Kaşar Peynir Rendesi

Çok kalın olmaması gerek
Üzerine kaşar rendesini ekleyip kaşar eriyene kadar kısık ateşte tutuyorum

bir yere not alayım :) tesekkür ettim özlem :) :)
acıktımmı nedir :D

wayy
17.08.2011, 05:25
Ev yapımı Kumpir

Patates
Sucuk
Sosis
Zeytin
Çok az Tereyağ
Haşlanmış Mısır
Kaşar Peynir Rendesi

Çok kalın olmaması gerek
Üzerine kaşar rendesini ekleyip
Kapağını kapatıp kaşar eriyene kadar kısık ateşte tutuyorum

Yoğun istek üzerine bi resim ekliyorum
Tamamlanmış hali değil ama idare edin :)

http://img20.imageshack.us/img20/8647/1002182g.jpg

ben bunu cok az yani peynir eriyinceye kadar firina suruyorum olede lezetli oluyo :)

hümeyrakaya
17.08.2011, 09:44
benimki yemek tarifi değil
hanımlar mutfakta soğan veya sarımsak doğradınız koku mu kaldı
doğradığınız bıçağı suyun önünde tutun 1 DK. kadar koku kaldımı bakın

sepsem90
17.08.2011, 09:57
Vazodaki ciceklerin... uzun omurlu olmasi icin suyuna birkac damla camasir suyu katilir.

Celik tencerenizdeki ...lekeleri cikartmakta zorluk cekiyorsaniz; temizlerken tencerenin icine bir tatli kasigi karbonat ve bir fincan sirke koyup kaynatin. Hem üzerine isleyen kara lekeler cikacak, hemde piril piril olacaktir.

Catal - bicaklariniz karariyorsa...bulasik makinenizin deterjan gözüne ayda bir kere camasir suyu koyun.

Yemek kokularindan kurtulmak icin... bir cezveye bir cay fincani su ve bir corba kasigi sirke koyup, birkac dakika kaynatin. Evinizden yemek kokusunun ciktigini göreceksiniz.

Limon Kabuklari...Suyunu cikarttiginiz limonun kabuklarni atmayiniz.Çelik esyalarin, biçaklarin parlatilmasinda kullanabilirsiniz.

Bakir Kaplarin Parlatilmasi...Bir bezi sirke ile hafifce islatp, bakirlari ovun. Kaplariniz piril piril olur.

Mutfakta Tikali Lavabolarin Açilmasi....Lastik pompalarla dakikalarca açmak için ugrasmayin. Kaynar sodali su, tikali delikten dökülürse, hemen acilir.

Mutfaktaki Haserelerle Savas...Mutfakta özellikle dolaplarda dolaasn hamam
böcegi karinca gibi haserati yok etmek ve bir daha gelmemelerini saglamak için bu haseratin dolastigi yerlere, dolaplara terebantin sürmek kesin yoldur.

Çay ve kahve lekelerini ... karbonatla silerek cikartabilirsiniz.

Mutfak esyalarinin üzerindeki etiket izlerini ...yok etmek için, üzerlerine mobilya cilasi serpip yumusak bir bezle silin.

Pisirirken tencerenin dibi mi tuttu?... Bir gece tuzlu suda bekletin, tencere daha kolay temizlenecektir.

carpe-diem
17.08.2011, 11:52
ben bunu cok az yani peynir eriyinceye kadar firina suruyorum olede lezetli oluyo :)

Türkiye'de elektrik kaç para haberin var mı senin :p
Fırının ısınması, kaşarın erimesi daha uzun sürüyor
Böyle küçük porsiyonlar için ocak daha pratik oluyor ;)

wayy
17.08.2011, 17:24
Türkiye'de elektrik kaç para haberin var mı senin :p
Fırının ısınması, kaşarın erimesi daha uzun sürüyor
Böyle küçük porsiyonlar için ocak daha pratik oluyor ;)

benim ocagimda elektirikli oldugu icin hic fark etmiyo ikisindede elektirik gidiyo :)
ama ben odemiyorum tabiki elektirigi odedigim kiranin icinde :)

SİRO83
19.08.2011, 14:26
Vazodaki ciceklerin... uzun omurlu olmasi icin suyuna birkac damla camasir suyu katilir.

Celik tencerenizdeki ...lekeleri cikartmakta zorluk cekiyorsaniz; temizlerken tencerenin icine bir tatli kasigi karbonat ve bir fincan sirke koyup kaynatin. Hem üzerine isleyen kara lekeler cikacak, hemde piril piril olacaktir.

Catal - bicaklariniz karariyorsa...bulasik makinenizin deterjan gözüne ayda bir kere camasir suyu koyun.

Yemek kokularindan kurtulmak icin... bir cezveye bir cay fincani su ve bir corba kasigi sirke koyup, birkac dakika kaynatin. Evinizden yemek kokusunun ciktigini göreceksiniz.

Limon Kabuklari...Suyunu cikarttiginiz limonun kabuklarni atmayiniz.Çelik esyalarin, biçaklarin parlatilmasinda kullanabilirsiniz.

Bakir Kaplarin Parlatilmasi...Bir bezi sirke ile hafifce islatp, bakirlari ovun. Kaplariniz piril piril olur.

Mutfakta Tikali Lavabolarin Açilmasi....Lastik pompalarla dakikalarca açmak için ugrasmayin. Kaynar sodali su, tikali delikten dökülürse, hemen acilir.

Mutfaktaki Haserelerle Savas...Mutfakta özellikle dolaplarda dolaasn hamam
böcegi karinca gibi haserati yok etmek ve bir daha gelmemelerini saglamak için bu haseratin dolastigi yerlere, dolaplara terebantin sürmek kesin yoldur.

Çay ve kahve lekelerini ... karbonatla silerek cikartabilirsiniz.

Mutfak esyalarinin üzerindeki etiket izlerini ...yok etmek için, üzerlerine mobilya cilasi serpip yumusak bir bezle silin.

Pisirirken tencerenin dibi mi tuttu?... Bir gece tuzlu suda bekletin, tencere daha kolay temizlenecektir.

ellerine sağlık arkadaşım bu bilgiler bir mücevher değerinde ....:)

carpe-diem
19.08.2011, 14:51
İftara misafirim olduğundan menü biraz kalabalık

Başlangıç olarak mercimek çorba
Zeytinyağlı taze fasulye
Zeytinyağlı yaprak sarma
Veee Zeytinyağlı barbun pilaki

Özel sosta dinlendirilmiş fırında tavuk
Tereyağlı şehriyeli Pilav
Yaz Salatası
Cacık
Tatlı olarakta ev yapımı kıvratma tatlısı var
(Bişey unutmadım dimi :p)

truva06
19.08.2011, 14:54

Zeytinyağlı taze fasulye
Zeytinyağlı yaprak sarma

Yaz Salatası
Cacık

Kıvratma tatlının tarifini bir gün yazarsın değilmi özlem :) hiç duymadım nerenin tatlısı oluyor?

SİRO83
19.08.2011, 14:56

Zeytinyağlı taze fasulye
Zeytinyağlı yaprak sarma

Yaz Salatası
Cacık

ben o sofradan bi su içer kalkarım

çünkü gözümün açlığı doyacağı için bu ziyafet karşısında....
Yarabbi çok şükür...:D

Zooni
19.08.2011, 15:05
[quote=truva06;2938522][/size][/font][/i]

Yapmayın ya daha 3 saat daha var:confused::confused::confused:

truva06
19.08.2011, 15:09
[quote=truva06;2938522][/size][/font][/i]

Yapmayın ya daha 3 saat daha var:confused::confused::confused:
neyi yapmayalım :)

carpe-diem
19.08.2011, 15:14
Kıvratma tatlının tarifini bir gün yazarsın değilmi özlem :) hiç duymadım nerenin tatlısı oluyor?

Yöresel bişey değil
Belki başka isimleri olabilir
Baklava yufkasını serer içine fındık yada ceviz serpip
İncecik bi oklaya sarıp büzerek çekilir
İki dakka internetten resimde buldum :p

http://img35.imageshack.us/img35/4310/kivratmatarifi.jpg

truva06
19.08.2011, 15:21
Yöresel bişey değil

http://img35.imageshack.us/img35/4310/kivratmatarifi.jpg

bende sarı burma acıyorum ona benziyor yanlız ben yuvarlıyorum :)
bu onun yuvarlanmamıs hali galiba :D

HilalGültenTarkan
19.08.2011, 15:30
bildiğim tek yemek tarifi omlet.... onuda herkes biliyor.... malesef yardımcı olamıyorum... :D:D:D:D:D

hacı_54
19.08.2011, 16:19
slm merhaba çok güzel bir söz bu yazdığınız kısa şiir oşuma gitti çifliğiniz kaç lvl bu arda
:D:):o

hacı_54
19.08.2011, 16:22
[quote=carpe-diem;2938662]Yöresel bişey değil

http://img35.imageshack.us/img35/4310/kivratmatarifi.jpgslm

HilalGültenTarkan
19.08.2011, 16:40
slm merhaba çok güzel bir söz bu yazdığınız kısa şiir oşuma gitti çifliğiniz kaç lvl bu arda
:D:):o
konuşmacını köşesinde arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum diye bir konu açtım bi bakıp yardımcı olurmusunuz??? :D:D:D:D:D
herkese iyi oyunlar... lwl 76

sepsem90
19.08.2011, 23:56
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQL1u7RbMQmz7C1Db1j3rfhD89eY6yIP i9LO35jZ51P1ZA8W6UK
Malzemeler:
- Yarım kutu güllaç yaprağı (20o gram)
- 1.5 litre süt
- 1.5 su bardağı toz şeker
- 150 gram ceviz
İsteğe bağlı: Gül suyu
Sütün içine şekeri ekleyip, kaynayıncaya kadar karıştırarak pişirin. Kaynayınca altını kapatın ve el yakmayacak ısıya gelinceye kadar bekletin. Güllaca kaynar süt dökerseniz, güllaç hamur olur. Süt çok soğuksa da, yapraklar sütü emmez. O yüzden tam arasını bulmanız lazım. Bir sıra güllaç yaprağını döşeyip, üzerini bir kepçe süt dökerek ıslatın. Güllaç yapraklarının parlak kısımları üst tarafa gelsin. Orta sıraya irice kıydığınız cevizleri de döşeyip, kalan yaprakları da döşeyin. Buzdolabında 1 saat kadar beklettikten sonra dilimleyip, ikram edebilirsiniz. İsterseniz gül suyunu sütün içine katabilirsiniz, isterseniz de güllacı ikram ederken üzerine.
servisten önce üzerini nar taneleri ve dövülmüş ceviz (veya antepfıstığı) ile süsleyin.

not:güllaç ince olsun isterseniz daha geniş bir tepsi kullanın. ayrıca yaprakların arasına nar veya ceviz koyarsanız güllacınız koyu renkli olacaktır.

elmeil
20.08.2011, 02:16
selam hanımlar , bir pratik bilgi de benden gelsin, sık kullandığımız kireç çözücü koymaya kıyamadığımız su ısıtıcılarımıza ve ütülerimize ve o güzel çiçekli çaydanlıklarımıza :) bir miktar sirke koyup ısıtırsak kireci kimyasal madde kullanmadan çabucak çıkıyor.
Ütüde yaptıktan sonra bir kaç defa suyunu değiştirin biraz koku yapıyor, fakat kesinlikle zarar vermiyor.:)

[pofudukcan]
20.08.2011, 20:06
ütü için deneyeceğim.sağol pratik bilgin için.....

weare90
21.08.2011, 07:14
selam hanımlar , bir pratik bilgi de benden gelsin, sık kullandığımız kireç çözücü koymaya kıyamadığımız su ısıtıcılarımıza ve ütülerimize ve o güzel çiçekli çaydanlıklarımıza :) bir miktar sirke koyup ısıtırsak kireci kimyasal madde kullanmadan çabucak çıkıyor.
Ütüde yaptıktan sonra bir kaç defa suyunu değiştirin biraz koku yapıyor, fakat kesinlikle zarar vermiyor.:)

limon tuzu ve su koyup kaynatmakta aynı etkiyi yapıyor :D

-kımetlim-
22.08.2011, 12:30
Elazığda o tatlının adı dolanger

carpe-diem
26.08.2011, 16:49
Domates çorba
Barbun fasulye
Pilav
Salata yoğurt var bu akşam

wayy
26.08.2011, 17:14

limon tuzu ve su koyup kaynatmakta aynı etkiyi yapıyor :D

ben genelde caydanliktaki kireci limon tuzu koyup kaynatarak temizliyodum ama bu defa sirkeyi denedim ama uzulerik solemek istoyorum ki burdaki bilgi bende ise yaramadi yarim saat kaynatmama ragmen hic bir kireci cikarip caydanligi temizlemedi ve bende yine limontuzu koydum 10 dakika kaynattim ve su an caydanligim piril piril :)

weare90
26.08.2011, 17:16
evet cidden limontuzzu pırıl pırıl yapıyo sirkeyi hiç denemedim ben de ...

wayy
26.08.2011, 17:21
evet cidden limontuzzu pırıl pırıl yapıyo sirkeyi hiç denemedim ben de ...

ben limontuzunu kulaniyodum zaten ama sirkeyi deneyeyim dedim sonuc yukardaki gibi :)

elmeil
27.08.2011, 15:43
üzüldüm arkadaşlar fakat belki kireç oranı fazladır sizde ben fazla tutmadan sürekli yapıyorum. Limon tuzunu da ben deneyeceğim:)

carpe-diem
05.09.2011, 14:56
Bu akşam yemek yapamicak kadar yorgunum
O yüzden pratik bi sofra kurucam
Dipfirizden et kavurma çıkarıp
Yanına da bi pilav cacık yaparım tamamdır ;)

truva06
14.09.2011, 16:02
Bu akşam yemek yapamicak kadar yorgunum
O yüzden pratik bi sofra kurucam
Dipfirizden et kavurma çıkarıp
Yanına da bi pilav cacık yaparım tamamdır ;)
süper :) benimde canım karnıyarık cekiyor haftasonu evdeyken yapayım bari :)

carpe-diem
14.09.2011, 16:06
süper :) benimde canım karnıyarık cekiyor haftasonu evdeyken yapayım bari :)

O benim 10 gün önceki menü
Malum forum hatunları tembel teneke olduğundan :D
Bende flood yapamadığımdan yeni menüleri yazamadım

Bugünkü menü

Domates çorba
Mantarlı tavuk flaminyo (Beşamel soslu)
Şehriyeli tereyağlı pilav
Cacık salata ;)

HaNiM-AGa
14.09.2011, 17:01
Aneq benim konuyu ne zaman taşıdılar :eek:
Burda baya şey değişmiş anlaşılan
Ama görüyorum ki o kadar sabitlenen konular içinde halen bütün bayan ve erkeklerin ilgi alanı olan yemek bölümümüz halen sabitlenmemiş
Doğrusu buna üzüldüm ve hayal kırıklıgına ugradım..

carpe-diem
14.09.2011, 17:09
Aneq benim konuyu ne zaman taşıdılar :eek:
Burda baya şey değişmiş anlaşılan
Ama görüyorum ki o kadar sabitlenen konular içinde halen bütün bayan ve erkeklerin ilgi alanı olan yemek bölümümüz halen sabitlenmemiş
Doğrusu buna üzüldüm ve hayal kırıklıgına ugradım..

Benim asıl hayal kırıklığım başka
Forumun %75i bayan olmasına rağmen çoğu tembel teneke :confused:

HaNiM-AGa
14.09.2011, 17:11
Benim asıl hayal kırıklığım başka
Forumun %75i bayan olmasına rağmen çoğu tembel teneke :confused:

Anam sende halen öğrenemedin mi bizim bayanlar tembel :p
Yaptıklarını da yazmıyorlar süslü yemek olursa ancak yazar herkes :rolleyes:

yörükkızı77
14.09.2011, 17:38
ÇAY GEVREĞİ:
1 kg un
400 gr tereyağ veya margarin
200 gr sıvıyağ
200 ml su (bir su brdğ)
25 gr tuz
50 gr şeker
30 gr yaşmaya
isteğe göre kenevir veya mahlep hamurum içine koyulabilir
yumurta sarısı
susam
yapılışı: tamamını yoğurun ( ancak tuz ve şeker mayaya değmeyecek )
hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar korarıp parçaları serçe parmak kalınlığında tepsi uzunluğunda yapıp tepsiye aralarında bir parmak kalınlığında boşluk bırakarak diz üzerine yumurta ve susam ekleyip istediğimiz uzunlukta kesiyoruz ve 25 dkk bekletip fırına veriyoruz
renk alıncaya kadar pişiriyoruz
yanına çayınızı demlemeyi unutmayın
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcS3sQ3IAzcYVQN4MweJkMh8HrzFanLcz N04vZsGlqlsgwM-k-udBw

depocu_74
14.09.2011, 17:56
Anam sende halen öğrenemedin mi bizim bayanlar tembel :p
Yaptıklarını da yazmıyorlar süslü yemek olursa ancak yazar herkes :rolleyes:

işte en fazla sevdiğin huyum bu,özeleştiri :D:D

carpe-diem
21.09.2011, 12:44
Akşam menüyü bildiriyorum
Çoban kavurma
Çoban salata
Çoban pilav :p
Çoban ayran :p

yörükkızı77
21.09.2011, 13:00
istek üzerine:D
FIRIN MAKARNA:
bir paket fırınlık (boru)makarna
2 çorba.k.tereyağ
2.5 brdk süt
1,5 su brdk kaşar peyniri
1 yumurta
tuz karabiber
isteğe göre doğranmış maydonoz,garnitür,sosis
Yapılışı:makarnayı derin tencerede tuzuyla haşla ve süz (makarnayı kırmayın)
soğuk su da soğutun ve süzün
derince bi r fırın tepsisine ve ya borcamın içini tamamen tereyağ ile yağlayın
ayrı bir tencerede iki kaşık unu tereyağ ile kavurup yavaş yavaş sütü ilave edin
muhallebi kıvamına gelmesine yakın ateşten alıp soğumaya bırakın
ılıdıktan sonra içine yumurtayı çırpıp ilave edin karabiberi ve tuzu katın
tepsinin içine makarnanın yarısını koyup sostan bir miktar kaşardann bir miktar koyun karıştırın üzerine kalan makarnayı koyup sosun geri kalanını ve kaşarın geri kalanını isteğe göre garnitürünü (HAŞLANMIŞ BEZELYE HAVUÇ;ZEYTİN VS)koyduktan sonra üzerişne ince kıyılmış maydonozunu serpip arta ateşte fırına sürün
orta ateşte bir fırında üzeri nar gibi oluncaya kadar pişirip çıkartın sıcak servis yapın

carpe-diem
21.09.2011, 13:06
istek üzerine:D
FIRIN MAKARNA:
bir paket fırınlık (boru)makarna
2 ç.k.tereyağ
2.5 brdk süt

Eeee nasıl hazırlanıp pişecek bu :p

Ayrıca ç.k çorba kaşığı mı çay kaşığı mı :)

yörükkızı77
21.09.2011, 13:23
Eeee nasıl hazırlanıp pişecek bu :p

Ayrıca ç.k çorba kaşığı mı çay kaşığı mı :)

dur bekle tamamlayana kadar forumdan düşmüşüm:D:D
işin yoksa tekrar yaz:mad:

[semragem]
21.09.2011, 18:11
bayılıyorum yemek tariflerinize...denediğim çok tarif oldu...uzun zamandır yazmıyorsunuz diye üzülmüştüm ama bu gün mutlu günüm....ellerinize sağlık hanımlar.....:rolleyes:;):)

carpe-diem
21.09.2011, 18:27
;3102549']bayılıyorum yemek tariflerinize...denediğim çok tarif oldu...uzun zamandır yazmıyorsunuz diye üzülmüştüm ama bu gün mutlu günüm....ellerinize sağlık hanımlar.....:rolleyes:;):)

Kimse okuduğuna dair bişey yazmayınca
Bizde tarifler vermek için zevk duymuyorduk artık :(
Beğendiğiniz denediğiniz tarifleri yazsanız
Kendi tariflerinizi paylaşsanız
Bizde daha istek ve keyifle paylaşımlar yaparız ;)

[semragem]
21.09.2011, 18:46
tembel hatun sınıfına girdiğimden yazmak zor geliyor:) ama yazmaya gayret edeceğim :))

carpe-diem
21.09.2011, 19:18
;3102676']tembel hatun sınıfına girdiğimden yazmak zor geliyor:) ama yazmaya gayret edeceğim :))

Biz onlara tembel teneke diyoruz :p
Eyvahlar olsun yoksa sende onlardanmısın

Yarın güzel bi tarif vericem
Bizi izlemeye devam edin :D

senemmanan
21.09.2011, 23:33
:rolleyes:bayanlar hadi kolları sıvıyalım yarın ne pişirelim beraber bulalım ve paylaşalım

carpe-diem
22.09.2011, 09:17
Elmas hanım internetten tarif kopyala yapıştır yapıyorsunuz
Link yönlendirme var :(
Kendi bilgi ve tariflerimizi paylaşsak daha iyi olur ;)
Ve tabi linklere dikkat edelim
Uyarı almayasınız sonra

senemmanan
22.09.2011, 09:21
Özlem az önce ki konuşmamızdan bir fikir aklıma geldi :) arkadaşlar yaptığımız veya yapıcamız yemeklerin isimlerini buraya yazalım,bugün ne yapsam acaba diye düşünüp durmaktansa birbirimizden fikir almış oluruz :) ne dersiniz?
evet arkadaşım çok güzel fikir biz ev hanımları hergün ne pişirsek diye düşünüyorduk bu çok iyi oldu tariflernizi bekliyoruz

senemmanan
22.09.2011, 11:04
fazla bilmedigimiz yöresel yemek tarifleri bekliyorum bayanlar

yörükkızı77
22.09.2011, 11:54
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRIsmUGZTeRCCICeNcUvxhv4cx551Xx0 rr48H0Q364j3AYxUiiLKgKIR PİDESİ:
malzeme
1 kg un
25 gr (1tatlı kaşığı kadar) tuz
50 gr şeker (tuzun iki katı kadar
yeteri kadar su (poaça hamuru kıvamı alıncaya kadar
minik paket bir yaşmaya (42 gr olanladan)

yapılışı:
unu mermere döküp içini açın tuz ve şeker mayaya değmeyecek şekilde içine koyupsu ile yoğurun
hamur poaça kıvamını alınca altını unlayıp üzerini örterek 10 dkk kadar mayalanmaya bırakın
mayaya gelince elma büyüklüğünde bezelere ayırın ve bezeleri boyu tepsinizin enine güre olacak şekilde merdane ve ya eliniz le açın ortasına istediğiniz şekilde (kıymalı,peynirli,patates,sosis) hazırladığınız içi koyup yanlarda ki kenarlaını üstüne kapatın ve ters çevirerek tepsiya dizin

200 derece civarında sıcaklığı olan fırında üstü ekmek rengi alana kadar pişirin ve fırından çıkar çıkmaz üzerini tereyağ ve ya margarin ile yağlayın
NOT: ben hamurunu yağsız yapıyorum bu nedenle içini hazırlarken yağlı iç hazırlarım örneğin kıymalı ise biraz yağlı olur ve ya peyniri bir kaşık margarin ile ezerim )

carpe-diem
22.09.2011, 12:43
http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRIsmUGZTeRCCICeNcUvxhv4cx551Xx0 rr48H0Q364j3AYxUiiLKgKIR PİDESİ:
malzeme
1 kg un

yapılışı:
unu mermere döküp içini açın tuz ve şeker mayaya değmeyecek şekilde içine koyupsu ile yoğurun
hamur poaça kıvamını alınca altını unlayıp üzerini örterek 10 dkk kadar mayalanmaya bırakın
mayaya gelince elma büyüklüğünde bezelere ayırın ve bezeleri boyu tepsinizin enine güre olacak şekilde merdane ve ya eliniz le açın ortasına istediğiniz şekilde (kıymalı,peynirli,patates,sosis) hazırladığınız içi koyup yanlarda ki kenarlaını üstüne kapatın ve ters çevirerek tepsiya dizin

200 derece civarında sıcaklığı olan fırında üstü ekmek rengi alana kadar pişirin ve fırından çıkar çıkmaz üzerini tereyağ ve ya margarin ile yağlayın
NOT: ben hamurunu yağsız yapıyorum bu nedenle içini hazırlarken yağlı iç hazırlarım örneğin kıymalı ise biraz yağlı olur ve ya peyniri bir kaşık margarin ile ezerim )

Ev hanımlarının gramlı tariflerine bayılıyorum :D

Ellerine sağlık

yörükkızı77
22.09.2011, 12:45
Ev hanımlarının gramlı tariflerine bayılıyorum :D

Ellerine sağlık

ya ben kaşık bardakla bilemem tartıya alışkınım profösyonrl yapıyorum sonuçta dükkan da da:)

wayy
30.09.2011, 01:31
http://www.portakalagaci.com/photos/uncategorized/otlu_corek.jpg

netden alip denedigim cok begendigim tarifi istek uzerine yaziyorum tarifi :)

malzemeler:

yarım demet maydanoz, doğranmış
1 kuru soğan
1 çay bardağı sıvıyağ
3 yumurta (1 tanesinin sarısı üzerlerine sürülecek)
1 su bardağı yoğurt
3 diş sarımsak, dövülmüş
1 kalıbın yarısı beyaz peynir (~125g)
aldığı kadar un
1 paket kabartma tozu
kara biber ve tuz
1. tüm malzemeleri karıştırıp oldukça yumuşak bir hamur elde edin.

2. hamurdan kaşıkla aldığınız parçaları yağlanmış tepsiye dizip üzerlerine yumurta sarısı sürün. önceden ısınmış 200C fırında pişirin.

_piraye_
30.09.2011, 01:39

malzemeler:

1 kuru soğan
1 çay bardağı sıvıyağ
1 su bardağı yoğurt
3 diş sarımsak, dövülmüş
aldığı kadar un
1 paket kabartma tozu

2. hamurdan kaşıkla aldığınız parçaları yağlanmış tepsiye dizip üzerlerine yumurta sarısı sürün. önceden ısınmış 200C fırında pişirin.

tarifi okuduğumda mouse um bile yerinden fırladı..Bu mücver değil, son derece değişik bir şey... İçinde kabak,havuç yoook.. işte bunu en yakın fırsatta deneyeceğim. eline sağlık....

büyülübahçe
30.09.2011, 10:59
bu benim özel çorbam mutlaka deneyin

2 kaşık un 1 yumurta 4 kaşık yoğur 4,5 diş sarmısak
malzemeleri topaklaşmadan iyice sıvılaştırın karıştırarak yayla çorbası gibi pişirin... üzerine karım tatlı kaşığı salça nane ve pul biberi yağda sos yapın servis öncesi çorbanın üzerine gezdirin..
10 dakikada hazır bir çorba..
bu gün yapın hepiniz eminim yarın hepiniz süpermiş diyeceksiniz

carpe-diem
03.10.2011, 10:55
Akşama yemekte
Hamsili pilav
Soğan Salatası (Sumaklı)
Veeee tahinli tatlı var

truva06
03.10.2011, 11:01
malzeme
1 kg un

yapılışı:

malzemeler:

1 kuru soğan
1 çay bardağı sıvıyağ
1 su bardağı yoğurt
3 diş sarımsak, dövülmüş
aldığı kadar un
1 paket kabartma tozu
kara biber ve tuz

Akşama yemekte
Hamsili pilav
Soğan Salatası (Sumaklı)
Veeee tahinli tatlı var

hanımlar ellerinize sağlık :)

carpe-diem
04.10.2011, 13:23
Akşam yemekte
Annem usulü domates çorba :p
Tavuklu nohut
Pilav
Eşime cacık
Bana salata var :cool:

sude_23_gs
04.10.2011, 13:39
çok gzl tarifler paylaşımınız için tşkler......:D:D

zehra490
04.10.2011, 16:19
bu akşam yemekte

mercimek çorbası
içli mantı
yesil salata
tatlı olarakta: rende tatlısı

buznuh
04.10.2011, 16:22
nie bayanlar için ya erkekler içinde yemek tarifi verin biz yapamıyor muyuz yoksa aaa :rolleyes:

carpe-diem
04.10.2011, 16:48
bu akşam yemekte

mercimek çorbası
içli mantı
yesil salata

İçli mantı nasıl oluyor
Bi tarif verseydin keşke Zehra :D

nie bayanlar için ya erkekler içinde yemek tarifi verin biz yapamıyor muyuz yoksa aaa :rolleyes:

Yapmaz mı erkeklerde çok becerikli olabiliyor
Kardeşimden ve eşimden biliyorum :cool:
Biz aslında erkekler ilgilenmez sanıp bayanlar diye açtık konuyu
Ama ilgilenen herkes tariflerden faydalanabilir
Sizlerde bildiklerinizi paylaşırsanız memnun oluruz ;)

wayy
04.10.2011, 16:49
aaa yemek bolumu yapiskan olmus :)

alpler
04.10.2011, 16:50
bu akşam yemekte

mercimek çorbası
içli mantı
yesil salata

İçli mantıyı ben de merak ettim Özlem'e katılıyorum tarifini verirseniz memnun oluruz.:)

sudeeyildiz
04.10.2011, 19:22
içli köfte duydumda içli mantıyı hiç duymadım tarif verirseniz çok memnun olurum.

[semragem]
05.10.2011, 13:50
Rende tatlısı nasıl bir şey?hiç duymadım...:(

-EGELI-1
05.10.2011, 14:14
Merhabalar,uzun süredir sizlerin paylaşımlarını büyük bir keyifle okuyorum gerek verdiğiniz püf noktalar gerekse paylaştığınız tarifler bir harika.Ben mutfakta vakit geçirmekten çok keyif alıyorum bir çok türk yemeklerinde de iddalıyım lakin gel gelelim pilav konusunda hala yolunda gitmeyen bişeyler var.Acaba aranızda pilavda usta olan üstüme tanımam diyen bir arkadaş varmıdır?varsa tarifini paylaşırsa sevinirim.

carpe-diem
05.10.2011, 14:28
Merhabalar,uzun süredir sizlerin paylaşımlarını büyük bir keyifle okuyorum gerek verdiğiniz püf noktalar gerekse paylaştığınız tarifler bir harika.Ben mutfakta vakit geçirmekten çok keyif alıyorum bir çok türk yemeklerinde de iddalıyım lakin gel gelelim pilav konusunda hala yolunda gitmeyen bişeyler var.Acaba aranızda pilavda usta olan üstüme tanımam diyen bir arkadaş varmıdır?varsa tarifini paylaşırsa sevinirim.

Öyle usta falan değilim
Üstüme tanımam gibi büyük laflarda edemem
Ama önce pirinci biraz sıcak suda bekletir
Tuzunu kavururken koyarım
Pilavı pişirdikten sonra hiç karıştırmadan
Kapağın altına bi kağıt gazete gibi bişey koyup
Bi sofra örtüsüne falan sarıp biraz dinlendiririm

-EGELI-1
05.10.2011, 14:39
Kusura bakmayın yanlış anlaşıldı sanırım yazdıklarım.Demek istediğim kimi hamur işlerinde iyidir kimi ana yemek kimi meze salata.Bende hemen hemen her yemeğin yanına yakışan pilavı her daim kıvamında tutturan talihsizlk yaşamayan(sanırım bu anlatım mütevazi olmuştur) yardımınız için teşekkürler yazdıklarınız benimde uyguladığım şeyler ama pirincindenmidir nedir bir türlü tane tane olmuyor rica etsem ölçü ve yağ konusunda bilgide verirmisiniz?

carpe-diem
05.10.2011, 14:46
Kusura bakmayın yanlış anlaşıldı sanırım yazdıklarım.Demek istediğim kimi hamur işlerinde iyidir kimi ana yemek kimi meze salata.Bende hemen hemen her yemeğin yanına yakışan pilavı her daim kıvamında tutturan talihsizlk yaşamayan(sanırım bu anlatım mütevazi olmuştur) yardımınız için teşekkürler yazdıklarınız benimde uyguladığım şeyler ama pirincindenmidir nedir bir türlü tane tane olmuyor rica etsem ölçü ve yağ konusunda bilgide verirmisiniz?

Baldo pirinçten şaşmıyorum
O marketlerde satılan paket pirinçlerden
Hele marketin adını taşıyan markalardan kullanmıyorum hiç
Ölçü konusunda göz kararını kullanıyorum
Yağ olarakta ev yapımı tereyağ tercih ediyorum
Aslında bende sırrını bilmiyorum
Ama her seferinde tesadüfmüdür nedir
Pilavım sağolsun tane tane oluyor
Umarım yardımcı olabilmişimdir

-EGELI-1
05.10.2011, 14:52
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerle tekrar deneyeceğim.ben çevremden de çok araştırdım sizin vermiş olduğunuz püf nokta gibi kavururken tuz eklememi ve 2-3 damla limon suyu eklememi söylediler.limon suyu gerçekten pilavı parlak ve bembeyaz yapıyor birde teflon tencereye nazaran çelik tencerede daha bir güzel oluyor siz hangisini kullanıyorsunuz?inşallah bende sizin gibi her seferinde tane tane olabilen pilav yapabilirim.çok teşekkürler yardımınız için sonucu yazarım buradan.

carpe-diem
05.10.2011, 14:55
Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgilerle tekrar deneyeceğim.ben çevremden de çok araştırdım sizin vermiş olduğunuz püf nokta gibi kavururken tuz eklememi ve 2-3 damla limon suyu eklememi söylediler.limon suyu gerçekten pilavı parlak ve bembeyaz yapıyor birde teflon tencereye nazaran çelik tencerede daha bir güzel oluyor siz hangisini kullanıyorsunuz?inşallah bende sizin gibi her seferinde tane tane olabilen pilav yapabilirim.çok teşekkürler yardımınız için sonucu yazarım buradan.

Ben petekli teflon kullanıyorum
Ama pilava bi faydası varmıdır bilmem
Daha kullanışlı ve uzun ömürlü olduğundan tercih ediyorum

alımert
05.10.2011, 15:23
İçli mantı nasıl oluyor
Bi tarif verseydin keşke Zehra :D

Yapmaz mı erkeklerde çok becerikli olabiliyor
Kardeşimden ve eşimden biliyorum :cool:
Biz aslında erkekler ilgilenmez sanıp bayanlar diye açtık konuyu
Ama ilgilenen herkes tariflerden faydalanabilir
Sizlerde bildiklerinizi paylaşırsanız memnun oluruz ;)

;3139833']Rende tatlısı nasıl bir şey?hiç duymadım...:(

içli köfte duydumda içli mantıyı hiç duymadım tarif verirseniz çok memnun olurum.

İçli mantıyı ben de merak ettim Özlem'e katılıyorum tarifini verirseniz memnun oluruz.:)

bayanlar sizde bilirsinizde ismi yanılttı sanırım sizi :)
içli mantı bildiginiz un su ve tuz dan olusan bi hamurv
iç koydugumuz şey ise kıymalı soganlı harç
bundan mantı yapıp buzluga atıyorsunuz en pratik yemek oluveriyor birden:p
ha bide kuru mantı var ona iç harcı koymadan mantı şekli verip fırınlıyorsunuz sonra bez torbaya koyup kışın afiyetle yiyorsunuz hepsi bu farklı bişr şey degil ya ni;)

rende tatlısı

hamuru için :yarım paket eritilmiş margarin
yarım bardak sıvı yağ
bir su bardağı sıvı yağ
bir paket kabatma tozu
bir paket vanilya
altığı kadar un

şerbeti için:2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
yapılışı:kulak memesi yumuşaklıgında yogurulur.Ceviz
büyüklüğünde yuvarlak olan parçayı rende üzerinden
geçirerek sarılır.Yani dolma gibi sarıp üzerinde sadece rendenin
şekli kalıyor . 200 derelik fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.
not: tatlı sıcak şerbet soguk olarak üzerine dökülür
tam kücük fırın tepsisi ile bir tepsi çıkıyor.

afiyet olsun

carpe-diem
05.10.2011, 15:30
bayanlar sizde bilirsinizde ismi yanılttı sanırım sizi :)
içli mantı bildiginiz un su ve tuz dan olusan bi hamurv
iç koydugumuz şey ise kıymalı soganlı harç
bundan mantı yapıp buzluga atıyorsunuz en pratik yemek oluveriyor birden:p
ha bide kuru mantı var ona iç harcı koymadan mantı şekli verip fırınlıyorsunuz sonra bez torbaya koyup kışın afiyetle yiyorsunuz hepsi bu farklı bişr şey degil ya ni;)

rende tatlısı

hamuru için :yarım paket eritilmiş margarin
yarım bardak sıvı yağ
bir su bardağı sıvı yağ
bir paket kabatma tozu
bir paket vanilya
altığı kadar un

şerbeti için:2 su bardağı şeker
2 su bardağı su
yapılışı:kulak memesi yumuşaklıgında yogurulur.Ceviz
büyüklüğünde yuvarlak olan parçayı rende üzerinden
geçirerek sarılır.Yani dolma gibi sarıp üzerinde sadece rendenin
şekli kalıyor . 200 derelik fırında üzeri kızarana kadar pişirilir.
not: tatlı sıcak şerbet soguk olarak üzerine dökülür
tam kücük fırın tepsisi ile bir tepsi çıkıyor.

afiyet olsun

Benim bildiğim tek bi mantı var
O da oldukça zor herkes yapamaz :D

Gidiyorsun bi marketin freş bölümünden 1 paket
Yada bi mantıcıdan 1 kilo yaş mantı alıyorsun
Haşlayıp üstüne sarımsaklı yoğurt döküp servis ediyorsun :cool:

alımert
05.10.2011, 15:34
Benim bildiğim tek bi mantı var
O da oldukça zor herkes yapamaz :D

Gidiyorsun bi marketin freş bölümünden 1 paket
Yada bi mantıcıdan 1 kilo yaş mantı alıyorsun
Haşlayıp üstüne sarımsaklı yoğurt döküp servis ediyorsun :cool:

du kız onlar yenmez sen bana gel açıp taze mantı yedireyim lezzetine doyamazsın :cool:haa
giderkende yolluk yapmayı ihmal etmem :p

carpe-diem
05.10.2011, 15:40
du kız onlar yenmez sen bana gel açıp taze mantı yedireyim lezzetine doyamazsın :cool:haa
giderkende yolluk yapmayı ihmal etmem :p

Tamam sen hamuru hazırla
Ben kapatmaya yetişirim birlikte kapatır hazırlarız :D

[semragem]
05.10.2011, 18:59
isim farklı tatlı aynı.biz rende değil kalburabastı deriz...

blckbrd5
05.10.2011, 19:08
ARKADAŞLAR BEN DAHA YENİYİM VE BİR SORUM VAR.BİLİYORUM YAZACAĞIM YER BURASI DEĞİL AMA ÖĞRENMEZSEM ÇATLIYCAM. OYUNDA TAVUK ÜRETEBİLİYORUM AMA YUMURTA NASIL ÜRETİLİR BİLMİYORUM YARDIMCI OLRSANIZ SEVİNİRİM.TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN...:o

carpe-diem
06.10.2011, 09:10
Akşamı henüz düşünmedim ama
Kahvaltı menümde
Ayvalık tostu ve
Çakma Susurluk ayranı var :p
Veeee yanında klasik kahvaltı menüsü
Peynir
Zeytin
Hakiki çiçek balı
Tereyağ var

evaeisen
06.10.2011, 09:26
Akşamı henüz düşünmedim ama
Kahvaltı menümde
Ayvalık tostu ve
Çakma Susurluk ayranı var :p
Veeee yanında klasik kahvaltı menüsü
Peynir
Zeytin
Hakiki çiçek balı
Tereyağ var

ayvalık tostununyedşkten sonra diğerlerini nasıl yicen özlem ya:D:D
yedin mi yoksa:eek::eek::eek:
akşamı da yaz da yapalım...

carpe-diem
06.10.2011, 09:29
ayvalık tostununyedşkten sonra diğerlerini nasıl yicen özlem ya:D:D
yedin mi yoksa:eek::eek::eek:
akşamı da yaz da yapalım...

Şööyle birer lokma alıcam
Yoksa arkamdan ağlarlar :D
Buyur sende gel

evaeisen
06.10.2011, 09:33
Şööyle birer lokma alıcam
Yoksa arkamdan ağlarlar :D
Buyur sende gel

çay yapiim geliyorum son a
biraz evdeyim şimdi ya..

[semragem]
06.10.2011, 16:54
3-4 orta boy kabak
1 soğan,2 diş sarmsak
dereotu,tuz,yağ,kırmızı biber,salça

Soğan ve sarmsakları ince ince doğrayarak yağda öldürelim.Küçük ve küp küp doğradığımız kabakları ekleyerek kavurmaya devam edelim.çok az biber salçası ve domates salçası ekleyelim.1 bardak su koyup pişmeye bırakalım.Tuzunu ve biberini ekleyelim.çok az pirinç katıp en son dereotunu katalım.servis yaparken üzerine sarmsaklı yoğurt ilave edelim.Bu yemeğin özelliği suyunun son derece az olması...Afiyet olsun....;):rolleyes::)

carpe-diem
07.10.2011, 12:18
Hepimizin evinde zaman zaman ekmek bayatlar
Bizde ne yazık ki daha çok oluyor

Ekmeği dilimleyip süte batırarak tepsiye diziyorum
Üzerine sucuk sosis zeytin ne varsa yada hepsinden doğrayıp
Hafifte kaşar rendeliyorum
Fırında 15-25 dakika'da mis gibi ekmek pizza oluyor ;)

evaeisen
07.10.2011, 13:47
Hepimizin evinde zaman zaman ekmek bayatlar
Bizde ne yazık ki daha çok oluyor

Ekmeği dilimleyip süte batırarak tepsiye diziyorum
Üzerine sucuk sosis zeytin ne varsa yada hepsinden doğrayıp
Hafifte kaşar rendeliyorum
Fırında 15-25 dakika'da mis gibi ekmek pizza oluyor ;)

valla ben de açım ama üşengeçliğim üzerimde
onu bile yapamıcam
eee, akşam menüsü nerde özlem:):)

carpe-diem
07.10.2011, 14:30
valla ben de açım ama üşengeçliğim üzerimde
onu bile yapamıcam
eee, akşam menüsü nerde özlem:):)

Bu akşam yemek yok
Eşimden gelen yoğun istek üzerine
Patates salatası
Sigara böreği
Rus salatası
Annem usulü çemen
Veee turşu var

evaeisen
07.10.2011, 14:48
Bu akşam yemek yok
Eşimden gelen yoğun istek üzerine
Patates salatası
Sigara böreği
Rus salatası
Annem usulü çemen
Veee turşu var

daha ne olsun yahu, iyi ki yokmuş yemek
uçup geleyim kanat takıp...

cizmelikedi69
07.10.2011, 19:50
akşamın menüsü:
izmir köfte
şehriyeli pinrinç pilavı
tarator
puding:)

carpe-diem
08.10.2011, 09:44
akşamın menüsü:
izmir köfte
şehriyeli pinrinç pilavı
tarator
puding:)

Pek merak ettim
Şu pudingin tarifini versene :)

yörükkızı77
08.10.2011, 10:53
Pek merak ettim
Şu pudingin tarifini versene :)

300gr şeker
100 gr nişasta
2 yumurta
kakao
şeker ve yumurtayı çırp damak tadına göre kakaoyu ilave et çırpmaya devam et 1 litre sütü üzerine ilave et ocağa koyup kaynat bir kase soğuk suda nişastayı erit çırptığın karışıma azar azar yedirerek ilave et bir taşım daha kaynatıp ateşten indir kaselere boşalt:):)

sudeeyildiz
08.10.2011, 15:04
:confused:bende içli manı rende tatlısı denilince değişik birşey sandım içli mantı şu bizim mantı rendede kalburabastı .

sudeeyildiz
08.10.2011, 15:11
arkadaşlar size yüzde yüz sarelle tarifi
8 kaşık şeker
9 kaşık un
1 paket kakao
1 margarin
4 yumurta
yapılışı:
margarini erit soğut yumurta ve şekeri köpük olana kadar çırp diğer malzemeleride karıştır dolaba koy yalnız iri şeker kullanma.

carpe-diem
08.10.2011, 15:24
Bizim akşam menüsünde
Özel sosta dinlendirilmiş mangal var kanat but karışık
Közde patlıcan biber domates
Tereyağda pilav
Veee bol salata var

gönül_gnl
08.10.2011, 18:23
Bizim akşam menüsünde
Özel sosta dinlendirilmiş mangal var kanat but karışık
Közde patlıcan biber domates
Tereyağda pilav
Veee bol salata var

abla yarın bizim fabrikada kutlama var..=) kataloğumuz şerefine..=) kuzu çevirme yapılacak...=)=)

bnde size bir tarif vereyim=)
KAYNANA BOĞAN KURABİYESİ
yarın kilogran nişasta
1 yumurta
biraz un
1paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1paket margarin
1-2 bardak toz şeker(isteğe göre)
YAPILIŞI İSE:marğarini oda sıcaklığında bekletin şeker ile iyice yogurun. yumurtayı ileve edip tekrar yoğurum.. içine kalan malzamelerini ilave edip iyice yoğurduktan sonda istediğiniz gibi şekillrndirip 180-200 derecelik önceden ısıtılmış fırında 25-30 dk kadar pişirin... üzerine tarçın koyabilirsiniz çok güzel yakışır..=)
AFİYET OLSUN:=););):p

carpe-diem
08.10.2011, 18:28
abla yarın bizim fabrikada kutlama var..=) kataloğumuz şerefine..=) kuzu çevirme yapılacak...=)=)

KAYNANA BOĞAN KURABİYESİ
yarın kilogran nişasta
1 yumurta
biraz un
1paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1paket margarin
YAPILIŞI İSE:marğarini oda sıcaklığında bekletin şeker ile iyice yogurun. yumurtayı ileve edip tekrar yoğurum.. içine kalan malzamelerini ilave edip iyice yoğurduktan sonda istediğiniz gibi şekillrndirip 180-200 derecelik önceden ısıtılmış fırında 25-30 dk kadar pişirin... üzerine tarçın koyabilirsiniz çok güzel yakışır..=)

Sen bu tarifi ver
Ondan sonra otur kısmet bekle
Çoook beklersin :D :p

gönül_gnl
08.10.2011, 18:34
Sen bu tarifi ver

hahah..=) kısmet bekleyen kim ablam..=) bni beğenen beğenmiş..=)

wayy
09.10.2011, 05:10

KAYNANA BOĞAN KURABİYESİ
yarın kilogran nişasta
1 yumurta
biraz un
1paket kabartma tozu
1 paket vanilya
1paket margarin

Sen bu tarifi ver

ozlem kaygana bogazlayan dedi dedi durdu ahada tarifi gonul verdi sonunda :D

carpe-diem
09.10.2011, 12:27

Benim tarif bu değil canım
Ama bu sefer kesin garanti
Yarın vericem tarifi :D

*yasmen*
09.10.2011, 12:39
ben bu kurabiyeyi çok sık yaparım ama adını nişastalı kurabiye diye biliyodum,yoğun nişastalı,ağızda dağılan,yanında içecek bi şeyler olmadan zor tüketilen bi kurabiye....kaynana boğazlayan kurabiye ,çok güldüm ya:Dadı cidden bu mu?

gönül_gnl
09.10.2011, 13:45
ben bu kurabiyeyi çok sık yaparım ama adını nişastalı kurabiye diye biliyodum,yoğun nişastalı,ağızda dağılan,yanında içecek bi şeyler olmadan zor tüketilen bi kurabiye....kaynana boğazlayan kurabiye ,çok güldüm ya:Dadı cidden bu mu?

adı kaynana boğan=) boğazlayan değil..=) halk arasında adı bu..=) normalde nişastalı kurabiye..=)

carpe-diem
12.10.2011, 17:38
Yemekte
Domates çorba
Teflon kavurma
Tereyağlı pilav
Salata
Ve ayran var :cool:

tatlıkız86
13.10.2011, 13:10
benim menü karmakarışık :)
hamileyim canım alakasız şeyler istiyo tostoparlak olucam sonunda :o
tavuk suyuna şehriye çorbası,
sulu köfte,
kavurma,
hm pilav hem makarna
salata, ayran
tiramisu:p:D

carpe-diem
13.10.2011, 13:25
benim menü karmakarışık :)
hamileyim canım alakasız şeyler istiyo tostoparlak olucam sonunda :o
tavuk suyuna şehriye çorbası,
sulu köfte,
kavurma,
hm pilav hem makarna
salata, ayran
tiramisu:p:D

Hem pilav hem makarna mı :eek:
Kavurma da hem tavuk hem et kavurma değildir inşallah :)
Bide sulu köfte :confused:

Tostoparlak olmak bişey değil de
Mideyi bozmazsın inşallah

tatlıkız86
13.10.2011, 14:07
Hem pilav hem makarna mı :eek:
Kavurma da hem tavuk hem et kavurma değildir inşallah :)
Bide sulu köfte :confused:

Tostoparlak olmak bişey değil de
Mideyi bozmazsın inşallah

yok bozmam :) canım istiyo yapıyorum hepsinden yemiyorum aradan seçmece yapıyorum sonra ;) şimdi de komposto yapıyorum :D

benyasminim
14.10.2011, 09:37
kızlar tarif yok mu

yörükkızı77
14.10.2011, 09:53
akşam menüsü

karnıyarık
kuşüzümlü pilav
cacık
karpuz...

atakansaritasfour1
14.10.2011, 17:27
bayan değilim ama:D
pirinç(çiğ değil:D)
tereyağı
şeker
bir tür tatlı

sudeeyildiz
14.10.2011, 19:18
;);)benim menüde bugün balıkçıda pişmiş balık evde yapılmış yeşil salata var.

carpe-diem
15.10.2011, 09:26
kızlar tarif yok mu

Herşeyi devletten beklemeyin sizde bişeyler paylaşın ;)

Bu akşam bende
Mercimek çorba
Özel soslu makarna
Salata ve ayran var

buznuh
15.10.2011, 16:45
tarifi okuduğumda mouse um bile yerinden fırladı..Bu mücver değil, son derece değişik bir şey... İçinde kabak,havuç yoook.. işte bunu en yakın fırsatta deneyeceğim. eline sağlık....
ya şu resmi nie kodun şimdi benim canım çekti kim yapacak bana bundan

sudeeyildiz
16.10.2011, 15:02
:confused:istanbulun havası bugün çok sıkıcı bu havaya en güzel menü:
acılı kurufasülye
pilav
ayran
turşu;)

carpe-diem
17.10.2011, 11:35
Bu akşam menüde
Mercimek çorba
Veeeee makarna var
Ama makarna deyip geçmeyin
Makarnayı makarna yapan sosudur ;)
Ve bu akşam özel bi sos eşlik edecek makarnamıza :cool:

gülzira
17.10.2011, 11:59
sosu merak ettim:):):)

buznuh
18.10.2011, 17:19
:confused:istanbulun havası bugün çok sıkıcı bu havaya en güzel menü:
acılı kurufasülye
pilav
ayran
turşu;)
ooo başka hangi yemek ismi kaldı ki geriye

sude_23_gs
19.10.2011, 14:29
.................................................. .....

ottoman_empaire
25.10.2011, 12:45
nohut yemeği
pilav
çorba
salata.........

sude_23_gs
25.10.2011, 13:14
Arkadaşlar sizlere... hariki bir yemek tarifi paylaşacam;),,yapması biraz sabır ve süre istiyor
MALZEMELER:
4 Tane kuru soğan
4 Yumurta
Bir tatlı kaşığı pul biber
yarım çay bardağı sıvı yağ[/B
[B]YAPILIŞI:
Soğanları halka halka doğruyalım,Tavamıza yağımızı ilave edelim....soğanları içine bırakalım ve pembeleşene kadar pişirelim arkadaşlar...soğanlarımızın piştiğinden eminseniz yumurtaları ritmik dans ederek soğanlarla buluşturun....ateşi kısın hafif ateşde pişsin indireceğinize yakın üstüne pul biber ve tuz ekleyin....Ocakdan alın ve servis tabağına güzel bir şekilde yerleştirin..........Afiyet şeker olsun arkadaşlar....Çok yoruldum yaa.. 5 saat sürdü, ama sizin gibi değerli arkadaşlarıma zamanım feda olsun:D:D

[pofudukcan]
25.10.2011, 18:34
Eskiden saraya aşçı almak için adaylardan soğanlı yumurta pişirmelerini isterlermiş...kolay gibi görünsede lezzetini tutturmak kolay değildir.Ben çok severim uzun zamandır yapmamıştım,iyi ki hatırlattın...:)

neraid
29.10.2011, 02:53
elmalı kek
4 yumurta,
1,5 su bard. toz şeker,
1 su bard.sıvı yağ,
4 adet kabukları soyulup küp şeklinde doğranmış elma,
1 çay kaşığı tarçın,
1 pak. kabartma tozu,1 pak. vanilya
2 su bard.un,
1 su bard. dövülmüş ceviz

yumurta+şeker çırpılıyor,sıvı yağ ekleniyor.sonra sırasıyla doğranmış elma,un,kabartma tozu,vanilya,tarçın ve ceviz içi ilave edilip karıştırılıyor..180 derece fırında bambu stick ya da kürdan ile kontrol edilerek yeterli sürede pişiriliyor..

kek kalıbı küçükse ölçünün yarısı kullanılmalı...

wayy
29.10.2011, 03:31
bende pastalarda kulanilan pandispanya kekinin tarifini yazayim bu defa evel gun yaptim resmen pastane pastasi gibi oldu komsum diyo ben burda bukadar pasta aliyorum ilk defa turkiye pastanelerindeki tadi tatdim senin pastanda:)

malzeme
4 yumurta
4 turk kahvesi fincani toz seker
4 turk kahvesi fincani un
2 yemek kasigi sivi yag
3 yemek kasigi kaynar su
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya

genelde butun bayanlar yapilisini bilir yazmama gerek yok galiba :)
ustune istediginiz kremayi kulana bilirsiniz ben doktor oetker in cikolatali kremasini ve whipping cream kulandim whipping kremanin icine ispanak koydum tabiki findik badem cikolata taneleri ilede zenginlestirdim gercektende pastane pastasi gibi olmustu :)

whipping cream turkiyede satiliyo gecen yaz gitigimde almistim :) buyuk marketlerde bulabilirsiniz :)

neraid
29.10.2011, 03:46
medok(rus pandispanyası)
7 yumurta+3 büyük kahve kupası toz şeker çırpılır.1 tencerede 250 gr erimiş tereyağı,5 yemek kaşığı bal,ve hazırlanan yumurtalı şekerli karışım kısık ateşte 10 dk karıştırılarak pişirilir.ocaktan alındıktan sonra 1 kg un,2 paket vanilya,2 tepeleme tatlı kaşığı karbonat eklenip iyice çırpılır.3 adet aynı ebatta pandispanya kalıbı yağlanır ve karışım eşit paylaştırılır.pişen pandispanya istenilen kremayla servis edilebilir ama damla sakızı ile hazırlanmış krema ve her kata serpilmiş cevizle çok lezzetli oluyor....

pastanın orijinal adı medovik:)

yörükkızı77
29.10.2011, 21:01
erkekler için yemek tarifleri

1- Domatesli Biberli Yumurta
Büyükçe bir tavaya yağ domates ve biber koyup bir sigara yakıyoruz.Sigaranın külü yere düşmek üzereyse yumurtaları eklemenin zamanı gelmiş
demektir.>Yumurtaları kırıp sigaramızı bitiriyoruz. Pişmiştir herhalde ocağın, altını kapatıyoruz.

2-Biberli Domatesli Yumurta
Her gün domatesli biberli yumurta yemekten sıkıldığımızda yapabileceğimiz bu enfes yemek tıpkı biberli yumurtalı domates gibi pişiriliyor.

3-Makarna
Bir tencere dolusu sıcak suya makarna poşetini boşaltıp maç izlemeye başlıyoruz. İlk yarının ortalarına doğru kalkıp altını kapatıyoruz.Tencerenin içinden seçtiğimiz makarnayı fayansa fırlatıyoruz.Yapışırsa pişmiş demektir. Devre arasında hala içinde su kaldıysa tencerenin kapağını kapatıp lavabodaki en kirli tabağın üzerine doğru döküyoruz.. (o zaman hem tabak temizleniyor hem de makarnalar çatalla yenebiliyor) Üzerine ketçap sıkıp yiyiyoruz. Not: Fayansa fırlattığınız makarnayı bi ara oradan alın.Sayıca fazlalaştıklarında bazen hangisini firlattığınız karışıyooo.

4- Tuzlu Makarna
Yapılışı aynı makarnaya benziyor. Tek farkı bu kez makarnaları suya atmadan önce tuz koymayı akıl ediyoruz .. Öyle daha güzel oluyor.

5-Pilav
Pilav aslında basit bir yemek değil. Aranan kriterler var. Tuzlu yumuşak ve tane tane olması gerekiyor. Sonuncusu kolay. Pirinçleri tek tek pişirdiğinizde tane tane oluyorlar ama uzun sürüyor. Maharet hepsini bir arada pişirebilmekte; ama çok da sorun etmeyin. Nasıl olsa içine yoğurt koyup bulamaç haline getirdiğimizde hepsi birbirine yapışıyor. Kısaca yağ koyup üzerine pirinç ekliyorsunuz. Sonra da su ve tuz koyup pişiriyorsunuz..Hem bunu süzmeye de gerek yok.

6-Patates Kızartması

En kolay islerden biri. Patatesleri soyup parmak gibi kesiyorsunuz ve kızgın yağa atıyorsunuz. Tek yapmanız gereken altını zamanında kapatmanız.Yoksa tencere alev alabiliyor. Bu yüzden sadece TV'de pembe dizi varken yapın.Bir de diğer yemeklerin aksine bunu tencereden yiyemiyoruz. Mutlaka tabağa koymak gerekiyor. Onun dışında çok kolay...!=)

HaNiM-AGa
29.10.2011, 21:17
Allah seni nassı biliyosa öyle yapsın emi kız :D

Unutmayalım ki bayanlar türkiyenin hatta dünyanın en büyük aşçıları ve ustaları erkeklerden çıkıyor ;)
Benim evde ki gereksiz bile aşçı yani :eek:

alpler
29.10.2011, 21:23
Sibel ben bu tarifleri biliyordum sağol hatırlattığın için ... :D Süper güldüm ya daha önce okumama rağmen neden hala gülüyorum ya karnım ağrıdı...:D

yörükkızı77
29.10.2011, 21:24
Allah seni nassı biliyosa öyle yapsın emi kız :D

Unutmayalım ki bayanlar türkiyenin hatta dünyanın en büyük aşçıları ve ustaları erkeklerden çıkıyor ;)
Benim evde ki gereksiz bile aşçı yani :eek:

benimki de pastane ustası adamın yaptığı açma boyoz börek amerika da nam yaptı
bana ne fayda pehhh:confused:

rica ederim hazel :D

HaNiM-AGa
29.10.2011, 21:33
benimki de pastane ustası adamın yaptığı açma boyoz börek amerika da nam yaptı
bana ne fayda pehhh:confused:

rica ederim hazel :D

Senin ki sana fayda değilsin bu fena işte vur k.... tekmeyi gitsin nam saldıgı yerlerde yapsın :D
Allahtan benim ki bana faydası oluyor evde yemek yapmazsam iş yerinden bana yollar yemek yapıp :cool:
Hoş çok sık yemek yapmadığım için genel de yollar,dükkana gidersem de yemek yapmama gerek kalmaz yer öyle geliriz eve :D
Ama yemek yapımında kendisiyle yarışırım hani :cool:

yörükkızı77
29.10.2011, 21:38
Senin ki sana fayda değilsin bu fena işte vur k.... tekmeyi gitsin nam saldıgı yerlerde yapsın :D
Allahtan benim ki bana faydası oluyor evde yemek yapmazsam iş yerinden bana yollar yemek yapıp :cool:
Hoş çok sık yemek yapmadığım için genel de yollar,dükkana gidersem de yemek yapmama gerek kalmaz yer öyle geliriz eve :D
Ama yemek yapımında kendisiyle yarışırım hani :cool:

ben sevmem yemek yapmayı ama güzel yaparım
geçen ay hastalandım çocuklara 3 gün börek yedirdi
dün öğlen burun ameliyatı oldum bir gün önceden 4 tencere yapıp öyle yattım hastaneye:confused:

vursam mı ki tekmeyi şöyle kıbrıs falan bahaneyle düşeriz peşine :p

HaNiM-AGa
29.10.2011, 21:47
ben sevmem yemek yapmayı ama güzel yaparım
geçen ay hastalandım çocuklara 3 gün börek yedirdi
dün öğlen burun ameliyatı oldum bir gün önceden 4 tencere yapıp öyle yattım hastaneye:confused:

vursam mı ki tekmeyi şöyle kıbrıs falan bahaneyle düşeriz peşine :p

ahahah falla süper olur hani anladım kadarıyla sende bendensin fur tekmeyi atla gel buraya özlem zate yolda :cool:

yörükkızı77
29.10.2011, 21:54
ahahah falla süper olur hani anladım kadarıyla sende bendensin fur tekmeyi atla gel buraya özlem zate yolda :cool:

özlem gelirken beni de alır zaten yol üstü gündoğdu , bornrva büyük park bekleyin beni:D

gelmişken:

menü:
yoğurt çorbası

etli nohut

ıspanaklı börek

üzüm hoşafı

HaNiM-AGa
29.10.2011, 21:59
özlem gelirken beni de alır zaten yol üstü gündoğdu , bornrva büyük park bekleyin beni:D

gelmişken:

menü:
yoğurt çorbası

etli nohut

ıspanaklı börek

üzüm hoşafı

Yaa sibeeelllllllllllll bu oldumu şimdiiiiiiiiiii :mad:
Ah ahh yaktın beni varyaaa en sevdiğim menülerden birini saymışsın hee :p
Evde yeni etli nohut yedim halende vardır ama diğerleri yuktur aç kapıyı bende geliyorum bacım :cool:

yörükkızı77
29.10.2011, 22:02
Yaa sibeeelllllllllllll bu oldumu şimdiiiiiiiiiii :mad:
Ah ahh yaktın beni varyaaa en sevdiğim menülerden birini saymışsın hee :p
Evde yeni etli nohut yedim halende vardır ama diğerleri yuktur aç kapıyı bende geliyorum bacım :cool:

gel gel ben de hepsinden biraz var:cool:
adres konyanın tam ortasına gel seslen ben duyarım:p

HaNiM-AGa
29.10.2011, 22:14
gel gel ben de hepsinden biraz var:cool:
adres konyanın tam ortasına gel seslen ben duyarım:p

Heh iyi barim senin ki daha net ve yakınmış özlem gibi krikosunu çıkarmadın allahtan kestirmeden girdin :D
Tamam bekle beni geliyorum beeeennnn börekleri koy fırına hemencik fırın kapanmadan ordayım :cool:

akan_aslan_021
30.10.2011, 01:34

Büyükçe bir tavaya yağ domates ve biber koyup bir sigara yakıyoruz.Sigaranın külü yere düşmek üzereyse yumurtaları eklemenin zamanı gelmiş
demektir.>Yumurtaları kırıp sigaramızı bitiriyoruz. Pişmiştir herhalde ocağın, altını kapatıyoruz.

Her gün domatesli biberli yumurta yemekten sıkıldığımızda yapabileceğimiz bu enfes yemek tıpkı biberli yumurtalı domates gibi pişiriliyor.

3-Makarna
Bir tencere dolusu sıcak suya makarna poşetini boşaltıp maç izlemeye başlıyoruz. İlk yarının ortalarına doğru kalkıp altını kapatıyoruz.Tencerenin içinden seçtiğimiz makarnayı fayansa fırlatıyoruz.Yapışırsa pişmiş demektir. Devre arasında hala içinde su kaldıysa tencerenin kapağını kapatıp lavabodaki en kirli tabağın üzerine doğru döküyoruz.. (o zaman hem tabak temizleniyor hem de makarnalar çatalla yenebiliyor) Üzerine ketçap sıkıp yiyiyoruz. Not: Fayansa fırlattığınız makarnayı bi ara oradan alın.Sayıca fazlalaştıklarında bazen hangisini firlattığınız karışıyooo.

4- Tuzlu Makarna
Yapılışı aynı makarnaya benziyor. Tek farkı bu kez makarnaları suya atmadan önce tuz koymayı akıl ediyoruz .. Öyle daha güzel oluyor.

5-Pilav
Pilav aslında basit bir yemek değil. Aranan kriterler var. Tuzlu yumuşak ve tane tane olması gerekiyor. Sonuncusu kolay. Pirinçleri tek tek pişirdiğinizde tane tane oluyorlar ama uzun sürüyor. Maharet hepsini bir arada pişirebilmekte; ama çok da sorun etmeyin. Nasıl olsa içine yoğurt koyup bulamaç haline getirdiğimizde hepsi birbirine yapışıyor. Kısaca yağ koyup üzerine pirinç ekliyorsunuz. Sonra da su ve tuz koyup pişiriyorsunuz..Hem bunu süzmeye de gerek yok.

6-Patates Kızartması

En kolay islerden biri. Patatesleri soyup parmak gibi kesiyorsunuz ve kızgın yağa atıyorsunuz. Tek yapmanız gereken altını zamanında kapatmanız.Yoksa tencere alev alabiliyor. Bu yüzden sadece TV'de pembe dizi varken yapın.Bir de diğer yemeklerin aksine bunu tencereden yiyemiyoruz. Mutlaka tabağa koymak gerekiyor. Onun dışında çok kolay...!=)

:D:D:D...bunlar süpermiş

fukuku1
30.10.2011, 01:41

3-Makarna

4- Tuzlu Makarna

5-Pilav

6-Patates Kızartması

allah senı bıldıgı gıbı yapsın emı sıbel mannaksın kızım sen öldum gulmekden beylere uygun olmus tarıfler:p

helede son tarıf benımde cok sevdıgım patates kızartması beylere bı tavsıyede benden tabaga koydugunuz papatesı kesınlıkle ketçap mayonez veya 1 kase yogurdu cırpıp ıcıne bı tutam tuz bı tutam nane bı tutam pul bıber koyup karıstırın patateslerı buna batırarak yıyın harıka oluyo..

bırer tutam dedım cunkı damak zevkınıze göre (varsa tabi:p) ayarlıyosunuz tadını...

yörükkızı77
03.11.2011, 09:26
mercimek çorbası

mantar sote

tavuk suyuna pilav

yeşil salata

şekerpare

beyaz_yaprak
03.11.2011, 10:14
mercimek çorbası

mantar sote

tavuk suyuna pilav

yeşil salata

şekerpare
kız sen diyet yapmıyormuydun:eek::D

yörükkızı77
03.11.2011, 10:17
kız sen diyet yapmıyormuydun:eek::D

diyeti ben yapıyorum çocuklar değil :D:D

elma61
05.11.2011, 18:31
http://www.abload.de/img/0511201114020f8fj.jpg

muzlu pasta

Malzemeler:
3 katli hazir kakaolu pastaban.
4-5 yemek kasigi süt ( islamak icin- ben islamiyorum)
4 tane krema
4 tane krema tozu sertlestirmek icin
4 yemek kasigi seker
250 gr süzme yogurdu (burda quark oldugu icn ben quark koyuyorum ) istemeyen koymayabilir
4-5 tane muz (pastabanin arasina)
Top cikolatali findik

Hazirlanisi:
Pastabani firca yardimi ile süt ile islat
Önce kremayi hazirlayin sonar süzme yogurdu icine kat, sonrada pastaban katlarinin arasina sür, üzerine muz kez koy, sonar ikinci tabani yerlestir. (3kat olcak) Pastanin üstüne kremalan süzle.. arzuna gore süslleyebilirsin.

bugra..fb..1983
05.11.2011, 19:34
http://www.abload.de/img/0511201114020f8fj.jpg

muzlu pasta

Malzemeler:
3 katli hazir kakaolu pastaban.
4-5 yemek kasigi süt ( islamak icin- ben islamiyorum)
4 tane krema
4 tane krema tozu sertlestirmek icin
4 yemek kasigi seker
250 gr süzme yogurdu (burda quark oldugu icn ben quark koyuyorum ) istemeyen koymayabilir
4-5 tane muz (pastabanin arasina)
Top cikolatali findik

Hazirlanisi:
Pastabani firca yardimi ile süt ile islat
Önce kremayi hazirlayin sonar süzme yogurdu icine kat, sonrada pastaban katlarinin arasina sür, üzerine muz kez koy, sonar ikinci tabani yerlestir. (3kat olcak) Pastanin üstüne kremalan süzle.. arzuna gore süslleyebilirsin.

ablacığım bende bir dilim istiyorum,çok gzl grnüyor......ellerine sağlık..:):)

elma61
06.11.2011, 16:41
ablacığım bende bir dilim istiyorum,çok gzl grnüyor......ellerine sağlık..:):)
slm bugracigim ne demek tabi ki alabilirsin.....tsk ler...

yagmur_5
12.11.2011, 14:31

ıkim demiş hanım ağam sen bizim farmerama kafenin aşçılarını bay mı sandıydın yemekleri yerken bir çogu parmaklarını yok etti dikkatini çekerimm bak sana bir islama köfte yapayımda tat afiyet olsun http://tr.board.bigpoint.com/farmerama/images/icons/icon10.gifvhttp://tr.board.bigpoint.com/farmerama/images/icons/icon10.gifvhttp://tr.board.bigpoint.com/farmerama/images/icons/icon10.gifv~~

http://www.pw.com.tr/ss/rsmlr/urundetay/resim598.jpg

Malzeme:
yarım kg. dana kıyma
1 kuru soğan
kurutulmuş ekmek içi
köfte baharı
tuz
ıslama malzemesi:
ince dilimlenmiş bayat ekmek
kemiksuyu
kırmızı biber
sıvıyağ
süslemek için:
2 domates
2 yeşil biber

_piraye_
13.11.2011, 03:38
evde yapılan köfteye bir tatlı kaşığı karbonat ve biraz kekik koyun.. (normal malzemelerinize ilave olarak)...(benim normalim de usulüm de farklıdır gerçiiii) siz yoğurun.. şekillendirin..... buzdolabında dinlendirin...deneyin bir fark olmuş mu;)

carpe-diem
15.11.2011, 09:41
Sabah kahvaltı menümü bildiriyorum
Kumpir
Ev yapımı tereyağ
Hakiki bal
Zeytin
Peynir
Çilek reçeli
Çemen
Sigara böreği
Kızarmış ekmek
Rafadan kafadan yumurta
Veeee taze demlenmiş ıhlamur

[semragem]
15.11.2011, 13:33
maşallah kumpir,sigara böreği.........kahvaltıyı aşmış bu ziyafet olmuş.....:);):)

yörükkızı77
17.11.2011, 15:23
aşkam menüsü:

yayla çorbası

patates oturtma

ıspanaklı börek

ayran

ottoman_empaire
17.11.2011, 15:24
pirinçli patates yemeği
tarhana çorbası
salata.......

yörükkızı77
17.11.2011, 15:26
pirinçli patates yemeği
tarhana çorbası
salata.......

tarif yazarsanız sevinirim denemek isterim teşekkürler:)

carpe-diem
17.11.2011, 15:37
aşkam menüsü:

yayla çorbası

patates oturtma

ıspanaklı börek

ayran

Lütfen biraz dikkat efendim
Biraz açıklayıcı yazalım
Misal yayla çorbasu hangi yaylanın
Patates oturtma nereye oturttun sandalye mi koltuk mu
Istapanaklı börek tepsi mi sarma mı
Ayran yayık ayranı mı fabrikasyon mu
Bunlar mühüm detaylar :cool:

yörükkızı77
17.11.2011, 16:33
Lütfen biraz dikkat efendim
Biraz açıklayıcı yazalım
Misal yayla çorbasu hangi yaylanın
Patates oturtma nereye oturttun sandalye mi koltuk mu
Istapanaklı börek tepsi mi sarma mı
Ayran yayık ayranı mı fabrikasyon mu
Bunlar mühüm detaylar :cool:

:p:p:p bunları yiyecek adam adam mı değilmi:p

zehra490
18.11.2011, 10:18
bugün ki menü

yesil mercimekli un çorbası

et haşlama

pilav

salata

veeeeeeeee

tatlı yok :))

carpe-diem
22.11.2011, 12:58
Un, Tuz, Maya kullanarak hamur mayaladım

Üst malzemesi
Kıyma
Soğan
Biber
Domates
Mantar
Malzemeleri ince doğrayıp hamuru bi tepsiye lavaş kalınlığında açtım
Hamurun üzerine biraz domates rendesi sürüp
Malzemeyi üzerine yayarak fırına verdim

http://img580.imageshack.us/img580/5672/dsc027351.jpg

talat10
23.11.2011, 13:11
Un, Tuz, Maya kullanarak hamur mayaladım

Üst malzemesi
Kıyma
Soğan
Biber
Domates
Mantar
Malzemeleri ince doğrayıp hamuru bi tepsiye lavaş kalınlığında açtım
Hamurun üzerine biraz domates rendesi sürüp
Malzemeyi üzerine yayarak fırına verdim

http://img580.imageshack.us/img580/5672/dsc027351.jpg

vayvayvay yemege bakk ya aciktimm bende isterimm ozlemmmmm bundnan guzell oldumuu baktinmii tadina esinn yasadii;)

yörükkızı77
23.11.2011, 20:16
menü:
domates çorbası
tavuklu mantar sote
yoğurtlu mantı
erik kompostosu
-o-

truva06
28.11.2011, 13:28
menü:
domates çorbası
tavuklu mantar sote
yoğurtlu mantı
erik kompostosu
-o-
ascımız sibel döktürmüş yine eline saglık :)

carpe-diem
28.11.2011, 14:36
Akşam şehriye çorba
Artvin kuru fasulyesi
Tereyağlı pilav
Salata yoğurt var

ebru3368
28.11.2011, 14:41
çaşuran sarması
sarımsaklı tavuk çorbası
karışık marul salatası
elma kompostosu...

[semragem]
28.11.2011, 19:11
çaşuran sarması hiç duymadım....acep nasıl bir şey?:o:confused::(

carpe-diem
29.11.2011, 12:48
Baylar bayanlar sizlere önemli bi uyarım var

Bunu eşlerinize ve çevrenize mutlaka iletin

Market ve kasaplarda hazır kıyma satışı yasaktır

Alacağınız kıymanın sizin yanınızda çekilmesine dikkat edin
Eğer size hazır kıyma satmak isteyen olursa
Alo 174 - 175 numaralara bildirin

neraid
29.11.2011, 13:54
yoğurtlu,mengen patates çorbası

zeytinyağlı sarma+biber dolması / ıspanaklı muhacir böreği

fırında köri,kekik ve zerdeçal soslu tavuk...

tatlı yok:) içecek de opsiyonel:cool:

ebru3368
29.11.2011, 13:58
[QUOTE='[semragem];3315327']çaşuran sarması hiç duymadım....acep nasıl bir şey?:o:confused::([ /QUOTE]

genelde Karadeniz ve İç Anadolu'nun kuzeyinde dere ve su kenarlarında bahçe kenarlarında yetişen geniş yapraklı bir ot türü. hafif dikenleri var kalın bulgurla sarılıyor.dış görünüşü yaprak sarması gibi ama tadı tamamen farklı.

[semragem]
29.11.2011, 20:24
teşekkürler ebru;)

wayy
29.11.2011, 21:47
aksamki menuyu veriyorum

bulgur pilavi, sogan, su :):cool:

beyaz_yaprak
29.11.2011, 22:34
aksamki menuyu veriyorum

kız bari ayran yapsaydın pinti :p

carpe-diem
30.11.2011, 10:40
Akşam menüde hamsi ızgara var
Yanına da bol salata
Daha ne olsun dimi ;)

SİRO83
30.11.2011, 10:48
aksamki menuyu veriyorum

koptum süpersin:D reyyan
yazılanlara bakıyorudum hep böyle özel özel soslu değişik tarifli yemekler ama sıra senin yazıya gelince baya gülme kriizim tuttu
işde en güzel en sade en harika yemek menüsü budur usta....

lilyum83
30.11.2011, 13:33
menü:
yogurtlu corba
etli patates oturtması
salata.....su
tatlıııııı:revani.....
afiyet olsun........:)

carpe-diem
01.12.2011, 15:03
Yoğurtlu Tavuklu Bişey :D

Malzeme
Tavuk butu
Patates
Yoğurt
Sarımsak
Azcık ssalça sosu
Maydonoz yada (Tercihe Bağlı) dereotu

Tavuk butunu ve patatesleri küp küp doğrayıp buharda haşlıyoruz
Üzerine sarımsaklı yoğurt yapıp
Bide yağda pul biber yapalım
Minik minik kıyılmış maydonozla süslüyoruz

Yemek sayılmaz ama lezzetli bi salatadır

wayy
01.12.2011, 15:05
kız bari ayran yapsaydın pinti :p

koptum süpersin:D reyyan
yazılanlara bakıyorudum hep böyle özel özel soslu değişik tarifli yemekler ama sıra senin yazıya gelince baya gülme kriizim tuttu
işde en güzel en sade en harika yemek menüsü budur usta....

saskin ezel bak anlayan anlamis yazimi okuda anla :p :)

fukuku1
02.12.2011, 13:04
saskin ezel bak anlayan anlamis yazimi okuda anla :p :)

kız asıl ben anladım da yazıdakı alıntı karıstı sıldım :)

en sevdıgım yemeklerden bırı o benım :)

sade bı menu öyle süslü püslü diyil burda bı makarna yapıcam dıyen nadır cıkar :)

cizmelikedi69
02.12.2011, 13:31
makarna

ayran

makarna sosu için içeriğim

1 paket makarna için :

4-5 yeşil biber
bir haşlanmış havuç
3-4 kaşık haşlanmış bezelye
2-3 tane sosis
bir tutam maydonoz
2 kaşık salça bir çorba kaşığı sirke
bir tatlı kaşığı şeker
yeterince tuz
bir çay bardağı su
bir miktar beyaz peynir rendesi

carpe-diem
02.12.2011, 15:54
Akşam menümde

Tavuklu brüksel lahanası
Tereyağlı pilav
Kış salatası
Sarımsaklı yoğurt var

yagmur_5
04.12.2011, 08:25
Akşam menümde

Tavuklu brüksel lahanası
Tereyağlı pilav
Kış salatası
Sarımsaklı yoğurt var

hemen geliyorum http://tr.board.bigpoint.com/farmerama/images/icons/icon10.gifvhttp://tr.board.bigpoint.com/farmerama/images/icons/icon10.gifvhttp://tr.board.bigpoint.com/farmerama/images/icons/icon10.gifv~~

http://crazyfarmer.l3.cdn.bigpoint.net/img/global/badges/117.png

fatmakahramantaş
04.12.2011, 20:35
güzel tarifi olan var mı ? yarın aksama uygulardım:)

neraid
05.12.2011, 02:25
kabak beğendili piliç sote::::
2 kabak rendesi
sotelik doğranmış tavuk(porsiyona göre ayarlanabilir)
2 domates
3 biber
1 tane kuru soğan/2 diş sarımsak
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı süt
sıvıyağ
1 çay bardağı kaşar rendelenmiş kaşar peyniri
tuz/karabiber/kekik
önce tavuk,soğan,biber,sarımsak ve domatesle soteyi hazırlıyoruz..baharatları ve gerek görülürse bir miktar suyu da ekleyip pişmeye bırakıyoruz..diğer tarafta rendelenmiş kabakları,suyunu bırakıp çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz..ayrı bir tavada sıvıyağı un ile kavurup renk verdikten sonra süt ekliyoruz.beğendi kıvama gelince rendelenmiş kaşar peynirini ekliyoruz ve pişirdiğimiz kabaklarla birleştiriyoruz(kıvam yoğunsa süt eklenebilir)ve eser miktarda tuz ilave ediyoruz.ayrıca beğendiye muskat da eklenebilir..servis yaparken beğendinin üzerine tavuk soteyi koyuyoruz...ve maydonoz,nane gibi yeşilliklerle süslüyoruz.

getirisi::5000 tp afiyet olsun;)

fatmakahramantaş
05.12.2011, 08:09
2 kabak rendesi
2 domates
3 biber
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı süt
sıvıyağ
tuz/karabiber/kekik
önce tavuk,soğan,biber,sarımsak ve domatesle soteyi hazırlıyoruz..baharatları ve gerek görülürse bir miktar suyu da ekleyip pişmeye bırakıyoruz..diğer tarafta rendelenmiş kabakları,suyunu bırakıp çekene kadar kısık ateşte pişiriyoruz..ayrı bir tavada sıvıyağı un ile kavurup renk verdikten sonra süt ekliyoruz.beğendi kıvama gelince rendelenmiş kaşar peynirini ekliyoruz ve pişirdiğimiz kabaklarla birleştiriyoruz(kıvam yoğunsa süt eklenebilir)ve eser miktarda tuz ilave ediyoruz.ayrıca beğendiye muskat da eklenebilir..servis yaparken beğendinin üzerine tavuk soteyi koyuyoruz...ve maydonoz,nane gibi yeşilliklerle süslüyoruz.

tesekkür ederim.getiriside güzelmiş:).bakalım yapınca benmkiler kaç puan verecek.tavugu aynı şekilde bende yapıyorum ama bu tarif degişik geldi.kabak kısmını denerim.bende kabagı aynı sekilde pisirip tuz kırmızı biber ekleyip servis tabagında sogumaya bırakıyorum.üzerine sarmısaklı süzme yogurt ekliyorum.buda güzel oluyor tavsiye ederm.

neraid
06.12.2011, 04:17
bugünkü ana yemek:
ızgara sebzeli yoğurtlu kebap
300 gr dana bonfile, kontrfile yada antrikot (kolay pişmeli)
1 kabak
1patlıcan
1 havuç
1 kuru soğan
1 kırmızı biber
1 dolmalık yeşil biber
1 domates
1 tutam fesleğen(mevsimiyse taze)
1 çay bardağı zeytinyağı
tuz/karabiber/kekik/pulbiber

kabak ve havucu soyup,patlıcanlarla birlikte julien doğruyoruz ve hepsini bir arada zeytinyağı,fesleğen,tuz ve karabiberle wok tavada (tercihen ızgara) pişiriyoruz.üzerine dörde böldüğümüz kırmızı biberi ve dolmalık biberi de ekleyip yeterli miktarda pişiriyoruz..ayrı bir tavada zeytinyağı ile yine julien doğranmış etleri,ince doğranmış soğanla pişiriyoruz.istenilen miktarda pişen etlere tuz ve karabiber koyup dinlendiriyoruz.domatesimizin kabuklarını soyup,ince doğradıktan sonra fesleğen,zeytinyağı,kekik,pulbiber,tuz ve karabiberle soteleyip sos kıvamına getiriyoruz... tabağın altına sebzeleri,üzerine yoğurdu,sonra etleri ve domates sosunu koyup servis yapıyoruz...

getirisi 7000 tp afiyet olsun:cool:

carpe-diem
06.12.2011, 15:24
Bu akşamın menüsü özel istek

Sigare böreği
Patates salatası
Yoğurtlu karnabahar salata
Közlenmiş biber
Ev yapımı acılı ezme

_piraye_
07.12.2011, 03:02
Bu akşamın menüsü özel istek

Sigare böreği
Patates salatası
Yoğurtlu karnabahar salata
Közlenmiş biber
Ev yapımı acılı ezme

Hep menulerini takip ederim.Kolay seyler gözükür, bilirim saatlerini alır (cünkü yaptıklarının hazırlığı da var,,temizliği de var ne de olsa)
PS: ben pili bitmiş sonradan görmüş ev hanımı...

[semragem]
07.12.2011, 07:06
2 kabak rendesi
2 domates
3 biber
2 çorba kaşığı un
1 su bardağı süt
sıvıyağ
tuz/karabiber/kekik

Güzele benziyor...paylaşımın için teşekkürler...;)

bursercan
07.12.2011, 07:12
Niye sadece bayanlar için yemek tarifi oluyor kı erkekler yapamıyor mu :D

Bugünün menüsü :
soslu makarna
mercimek çorbası

Buda bizim menümüz :D

yörükkızı77
07.12.2011, 07:16
Niye sadece bayanlar için yemek tarifi oluyor kı erkekler yapamıyor mu :D

Bugünün menüsü :
soslu makarna
mercimek çorbası

Buda bizim menümüz :D

beyler için olmazmı hiç buyrun

3-Makarna

4- Tuzlu Makarna

5-Pilav

6-Patates Kızartması

carpe-diem
08.12.2011, 10:47
Hep menulerini takip ederim.Kolay seyler gözükür, bilirim saatlerini alır (cünkü yaptıklarının hazırlığı da var,,temizliği de var ne de olsa)
PS: ben pili bitmiş sonradan görmüş ev hanımı...

Haklısın pratik şeyler olsa da oyalıyor
Ama ben tabaktaki görüntüye de önem veriyorum
Yemek önce gözüme güzel görülmeli ki :cool:
İştahla yiyebileyim dimi ama ;)

Bugün özel bişey yok
Paşa beyim sulu yemek buyurdu :D
Menü

Patatesli tavuklu bezelye
Pilav
Salata
Sarımsaklı yoğurt

ottoman_empaire
08.12.2011, 15:20
bol ketçaplı spagetti............

carpe-diem
10.12.2011, 09:26
Sabah kahvaltımızda
Milföy pizza
Tereyağ
Bal
Zeytin
Helva
Peynir topları
Sigara böreği
Ev yapımı Kuşburnu marmelatı
Ve yine ev yapımı çeşitli reçeller
Yumurta salatası
Ve sıcak ekmek

Beni gören de kafe iletiyorum sanacak
Ama bu kahvaltı kendim için :D

bugra..fb..1983
10.12.2011, 09:39
Sabah kahvaltımızda
Milföy pizza
Tereyağ
Bal
Zeytin
Helva
Peynir topları
Sigara böreği
Ev yapımı Kuşburnu marmelatı
Ve yine ev yapımı çeşitli reçeller
Yumurta salatası
Ve sıcak ekmek

Beni gören de kafe iletiyorum sanacak
Ama bu kahvaltı kendim için :D

hepsini yiyiyormusunuz gerçekden.....tek başına yenmez,tadı çıkmaz, forumdaki arkadaşlarada ikram edersiniz inşallah:D:D

neraid
10.12.2011, 09:40
hepsini yiyiyormusunuz gerçekden.....tek başına yenmez,tadı çıkmaz, forumdaki arkadaşlarada ikram edersiniz inşallah:D:D

hiiiç heveslenme:Dben misafir olacağım:cool::D

carpe-diem
10.12.2011, 09:42

Evet hepsini gerçekten yiyorum
Ama kuş kadar, birer lokma

Haklısınız tek başına tadı çıkmıyor
Herkese yeter soframız
Gaye yola çıktı bile :D

neraid
10.12.2011, 09:44

Herkese yeter soframız

Özlem yoldayım...tünele girdim telefon çekmiyor..gelme diye arama sakın,ulaşamazsın:D:D

bugra..fb..1983
10.12.2011, 10:48
hiiiç heveslenme:Dben misafir olacağım:cool::D
sen henüz yoldasın ben oturdum bile hehehehe....özlem hanım herkese yeter dedi sen tünelden çıkıp gelene kadar sana bir şey kalırmı bilmiyorum işte:D:D:D

Herkese yeter soframız

bencede kuş kadar yiyin buna sevindim...tşkler, herkezi davet ettiğinize göre, çok çömertsiniz...gayeye kalırmı bilmiyorum işte..